4. června 2024 13:40

Orlovec chytí kormorána a mrští s ním do vody. Podívejte se na pomstu naštvaného dravce

Orlovec: Příběh dravce – Orlovec vs. kormoráni

Na všech kontinentech kromě Antarktidy se vyskytuje dravý pták, který je jediným zástupcem své vlastní čeledi. Orlovce říčního z čeledi orlovcovitých poznáte podle hnědého opeření svrchní části těla a šedo-bílého opeření hlavy.

Mezi další specifikace tohoto dravého ptáka patří také zvláštní prst na noze, který směřuje proti směru zbylých prstů. Díky tomu kořist snáze uchopí. Pevnější úchop se obzvláště vyplatí vzhledem k tomu, že jeho kořistí jsou prakticky výhradně kluzké ryby. Ty loví těsně pod hladinou, nad níž krouží, hledá potravu a poté se s plachtěním vrhne dolů. Na posledních cca 5 metrech složí křídla k tělu a natáhne před sebe pařáty, do nichž rybu uchopí.

Čtěte také: Nadávky a výhrůžky kvůli holubům v Brně. Radnice jimi chce krmit dravce, aktivisté se bouří

Přepadení ve vzduchu

Útok orlovce je extrémně rychlý, jak uvádí fotograf Ondřej Prosický: „Fotografování útoků orlovce znesnadňují zejména dlouhé intervaly mezi přílety, bohužel nelze vydržet 14 hodin s okem na hledáčku. Často se pak stane, že nejdříve uslyšíte šplouchnutí a teprve potom začnete orlovce hledat, to je ovšem pozdě. Orlovci trvá chycení ryby, vynoření z vody a odlet z dosahu objektivu jen 2-3 vteřiny!“

Orlovec obývá především mořská pobřeží a pobřeží vnitrozemských vod, kde má stálý přísun potravy. Tu si obzvláště chrání, jak uvidíte v pořadu Orlovec: Příběh dravce na Prima ZOOM. Orlovec v řečeném pořadu obývá prostor s hejnem kormoránů a nelibě nese, že se s nimi musí dělit o potravu. Jedním přesně mířeným pohybem pařátů celému hejnu ukáže, kdo je tu skutečným pánem, když se snese na letícího kormorána a mrští jím do vody.

Zdroje: Nature Photo/All About Birds

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom