Největšími zabijáky jsou na Havaji domácí mazlíčci
Mít Havaj se stalo slangovým označením pro pohodu. Jenže na Havaji zuří nelítostná zvířecí vyhlazovací válka.
Havajské souostroví tvoří 95 korálových a sopečných ostrovů a 118 skal a útesů v Tichém oceánu hostících unikátní zvířenu. Jenže s osídlenci přišli na ostrovy i psi a kočky, jež se snaží převzít vládu nad zdejším životem.
Buřňák havajský v kočičím žaludku
Buřňák havajský (Pterodroma sandwichensis) hnízdí v dírách, puklinách a štěrbinách lávových polí. Jedná se o velmi vzácného ptáka. Aktuální informace Světového svazu ochrany přírody mluví o pouhých 6–10 lokalitách jeho výskytu a o 7 500–16 600 jedincích, jejichž počet má sestupnou tendenci. Biologové se shodují, že za extrémně nízkou úspěšností odchování mláďat vězí lidmi dovezení predátoři: kočky a hlodavci.
Buřňák havajský Pterodroma sandwichensis
Zdivočelé kočky dělají mezi původní faunou poměrně velkou paseku. „Námi sledované kočky na Mauna Kea (sopka tvořící jeden z havajských ostrovů, pozn. autora) primárně konzumovaly ptáky, jejich zbytky tvořily 69 % obsahu žaludků, zatímco v národním parku Hawai´i Volcanoes National Park to bylo jen 28 %,“ píše Steven C. Hess z US Geological Survey Pacific Island Ecosystems Research Center v příspěvku Ecology of an Invasive predator in Hawaii. Konkrétními čísly dává najevo, jak apetit zdivočelých koček ohrožuje unikátní divokou přírodu havajských ostrovů. Kočky na ostrovy dorazily spolu s osídlenci na počátku 8. století a v podstatě okamžitě vyhlásily zdejším domácím zvířatům vyhlazovací válku.
Buřňák havajský není zdaleka jediným postiženým. Hawaii Species Invasive Coucil vyjmenovává další druhy, které jsou kočkami decimovány. Jde například o šatovníka žlutokápého (Loxioides bailleui), půvabnou, nápadně žlutě zbarvenou pěnkavu, buřňáka Newellova, poměrně nenápadnou, leč nikde jinde nežijící kachnu havajskou (Anas wyvilliana) nebo poddruh dlouhonohé a elegantní pisily americké (Himantopus mexicanus knudseni).
Šatovník žlutokápý
Miliardy obětí
Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) řadí kočky mezi nejškodlivější invazivní druhy na světě. Divoké kočky na ostrovech přispěly k vyhynutí 33 druhů a představují hlavní hrozbu pro 8 % kriticky ohrožených ptáků, savců a plazů. Zdivočelé i domácí kočky patří mezi obecně uznávaný zdroj přímé úmrtnosti ptáků ve Spojených státech. Každý rok zabijí přibližně 2,4 miliardy ptáků.
Havaj každoročně navštíví zejména díky atraktivitě tamních pláží a národních parků přes 9 milionů návštěvníků. Jen málokterý z nich si při pohlazení kolemjdoucí kočky uvědomí, že se právě polaskal s tvorem, jenž se aktivně zasazuje o to, aby původní příroda ostrova pomalu vzala zasvé.
Je ale spravedlivé napsat, že v tom kočky nejsou samy. Úspěšně jim asistují dovezená prasata, krysy či promyky. A dobrá zpráva nakonec: I zdivočelí psi se na Havaji podílejí na likvidaci přirozených druhů, ale místní kynologové společně s biology vymysleli způsob, jak psy použít v rámci biologického boje. Nevládní organizace Conservation Dogs of Hawaii učí psy vyhledávat pomocí jejich citlivého čichu invazivní druhy, například nepůvodní druhy šneků. Místní přírodu tedy ohrožují nejen kočky, které pozná každý turista, ale i měkkýši, o které se nezajímá skoro žádný z nich.