Myxomatóza aneb králičí mor: Jak se nebezpečný virus dostal do Československa
Myxomatóza má přezdívku králičí mor. Možná proto, že řádí jako příslovečná morová nákaza.
Začneme příkladem, který na první pohled s králíky nesouvisí, ale pomůže pochopit, proč jsou naši králíci myxomatózou smrtelně ohroženi. Když roku 1519 přijel Hernán Cortéz ke břehům Mexika a začal své vítězné tažení kontinentem, měl na své straně extrémně zdatného, leč neviditelného spojence – virus planých neštovic. Jelikož Cortézovi vojáci, kteří často prodělali neštovice v dětském věku, byli na rozdíl od indiánů proti viru přirozeně imunní, neuškodil jim. Zato Aztékové, Inkové a další kmeny umírali po desítkách tisíc. Podobné je to s myxomatózou, jen tentokrát virus přišel v opačném směru – z Ameriky do Evropy.
Americký králík lesní (Sylvilagus brasiliensis) známý též jako kostarický nebo středoamerický, a jeho příbuzný králík drobný (Sylvilagus bachmani) virus myxomatózy zvládají. Evolučně jsou na něj přizpůsobení. Ovšem náš králík divoký (Oryctolagus cuniculus) a z něj odvozené chovy domácích králíků na něj přizpůsobené nejsou a padají podobně jako Aztékové pod virem neštovic.
Americký králík lesní (Sylvilagus brasiliensis)
Byly popsány dva subtypy tohoto viru: South America a California, které napadají výše zmíněné druhy (South America králíka lesního a California králíka drobného), přičemž infekce sice trvá delší dobu, ale není na první pohled patrná. Velmi zjednodušeně řečeno, jihoamerické druhy se s myxomatózou naučily žít.
„Při průniku do jiného než přirozeného hostitele má kalifornský kmen hyperakutní projev a jedinec zpravidla umírá do 1 týdne od nakažení s minimálními povrchovými příznaky. V konečné fázi jsou pozorovány křeče a kožní krvácení. Naopak zvíře nakažené subtypem South America hyne až o 3–7 dnů později než jedinec nakažený kalifornským kmenem,“ píše Klára Hančová ve své bakalářské práci s názvem Evoluce imunitní odpovědi poháněná rostoucí virulencí patogenu.
Rok 1952 byl rokem nasazení myxomatózy proti australské králíčí invazi.
Virus jako biologická zbraň
Virus myxomatózy patří do skupiny leporipoxvirů, a jak vyplývá z výše napsaného, doma je v Jižní Americe. Když v roce 1859 vypustil anglický osadník Thomas Austin na svůj statek poblíž australského Melbourne 24 chovných zvířat, byl chválen za pokrokové myšlení. O pouhých 31 let později byly stavy těchto zvířat odhadovány na 20 milionů jedinců. Jeden z nápadů, jak potlačit australskou králičí invazi, spočíval v nasazení virového bojovníka. Nejprve pokusně, k čemuž došlo v roce 1938, a následně ve velkém (to se psal rok 1950).
Myxomatóza v Evropě
Francouzský bakteriolog Paul Felix Armand-Delille moc dobře věděl, že se virus dá pro likvidaci králíků použít. Australská biologická zbraň mu rozhodně nezůstala utajena. Rozhodl se proto stejně radikálně zakročit proti králíkům na svém pozemku o rozloze pouhých 3 km2 ve francouzském Château de Maillebois. V roce 1952 vypustil pouhopouhé 2 králíky a věřil, že mu z pozemku neutečou (a tudíž neunikne ani virus). Mýlil se. Nicméně díky jeho protikráličímu tažení víme, komu poděkovat za zatažení viru myxomatózy mezi evropské králíky.
Na mrtvé králíky s oteklým očima není hezký pohled Zdroj: istock.com
Pozemek byl králíků poměrně rychle zbaven, za 4 měsíce byl však nalezen první králík s myxomatózou 50 km od jeho pozemku. Následky byly drastické. Viru padlo za oběť 98 % populace divokých králíků ve Francii, načež se začal šířit Evropou a do Československa doputoval na pomezí let 1954–55.
A jak ukazuje aktuální dramatická situace v Mladé Boleslavi, máme ho na svém území stále. Králíkům začnou otékat oční víčka, což jim znemožňuje vidění, objevují se otoky genitálií a řitního otvoru, králíci jsou apatičtí a úmrtnost je kolem 90 %. Myxomatóza naštěstí není přenosná na člověka, přesto je ale na mrtvé králíky povalující se po ulicích velmi děsivý pohled.