Jako z hororu: vědci natočili obří krakatici s extrémními chapadly
Ještěže se člověk nemůže jen tak potopit do hloubky 3300 metrů pod hladinou. Žijí tam totiž tvorové, které by chtěl asi potkat jen málokdo.
Krakatice druhu Magnapinna jsou tak vzácné, že pro ně ani neexistuje české jméno. Kdyby se do naší mateřštiny přeložilo to latinské, znělo by „Velká ploutev“. Poprvé se o nich vědci dozvěděli až roku 1907 a od té doby byly tyto krakatice pozorovány jen párkrát.
Poprvé ji vědci viděli na vlastní oči v hloubce skoro 5000 metrů v oceánu nedaleko Japonska až na konci 20. století. Pak se podařilo tuto krakatici nafilmovat ještě párkrát, ale vše změnilo až video z roku 2007. Tehdy natočili podivuhodného, nejméně osm metrů velkého hlavonožce, v moři u Nového Mexika.
Podívejte se na video natočené podvodním robotickým plavidlem:
Tato krakatice vypadala značně jinak než všechny předchozí. Její chapadla jsou opravdu obrovská. Když vědci odhadovali jejich délku, přišli na to, že poměr těla vůči chapadlům je asi jedna ku dvaceti!
A to je prakticky všechno. Víc se totiž o tomto tvoru neví. Od té doby ho nikdo nespatřil, takže zbytek jsou jen divoké a ještě divočejší spekulace. Mořští biologové se domnívají, že krakatice svá chapadla vleče po mořském dně a zachytává do nich zbytky potravy, které se zde nacházejí. Jiná skupina oceánologů ale zase tvrdí, že tyto krakatice jsou skvělými lovci, kteří z chapadel vytvářejí něco jako sítě...
Kdo ví. Jedno je však jisté: existence těchto tvorů dokazuje, že dodnes jsou v oceánech a mořích obrovští tvorové, o nichž nic nevíme...