5. dubna 2019 09:00

Hudba místo repelentu proti komárům? Ano, ale ne každá

Existuje hudba, která odpuzuje komáry. Vědci to testovali na muzice od amerického producenta Skrillexe.

Komár Aedes aegypti

Komár tropický čili komár egyptský (Aedes aegypti) je komár původem z Afriky, nicméně dnes ho najdeme v obrovských oblastech světových tropů a subtropů. To v praxi znamená, že je nebezpečným přenašečem horečky dengue, nemoci chikungunya, žluté zimnice, viru zika a některých dalších. Dokonce na letišti Schiphol v Amsterodamu byla zdokumentována možnost zavlečení komára leteckou dopravou do Evropy.

Tento tropický druh komára se může vyskytovat ve dvou formách. V tropické Africe a v oblastech kolem Indického oceánu se vyskytuje tmavá „přírodní“ forma, která žije v původních (přírodních) biotopech a jako líhniště využívá především dutiny stromů. Vážné problémy může způsobit světlejší „domácí“ forma komára (Ae. aegypti aegypti), která se velmi dobře přizpůsobila životu v blízkosti lidí, kde využívá k rozmnožování nejrůznější artificiální objekty – barely, plechovky a jiné nádobky naplněné vodou.

Tato forma se vyskytuje hlavně ve městech a suburbánních oblastech a je rozšířena v tropických a subtropických oblastech téměř celého světa. V současnosti jde o globálně nejrozšířenější druh komára. Je vysoce antropofilní a synantropní a člověka napadá velmi agresivně především v časně ranních hodinách a před setměním. Samičky jsou schopné sát i na více lidech během periody sání a tím přispívat k masivnímu šíření infekce. Aedes aegypti je velmi nápadný komár. Je tmavě zbarvený s charakteristickou bílou kresbou, která na hrudi připomíná tvar lyry,“ píše se v materiálu Invazivní druhy komárů jako potenciální riziko pro biodiverzitu a přenos nebezpečných nákaz vydaném Akademií věd. Prostě a jednoduše, Aedes aegypti je nebezpečný komár.

Muzikální repelent

Zvuk je pro rozmnožování komárů je klíčový. Odborný server Acta Tropica ve studii z března letošního roku zveřejnil informace, které potěší fanoušky dubstepové hudby. Ukázalo se, že nízkofrekvenční hudba odpuzuje komáry Aedes aegypti, čímž se snižuje riziko nákazy tropickou chorobou. Vědci zkoumali účinky elektronické hudby, konkrétně Scary Monsters a Nice Sprites od Skrillexu na shánění potravy, což v případě samic obnáší sání krve. Samozřejmě došlo k porovnání chování komárů v prostředí s hudbou a bez ní a ukázalo se, že v místech, kde hudba „rušila“, byli komáři v sání krve mnohem méně aktivní. Dokonce vyhledávali prostředí, kde hudba nebyla.

Samozřejmě roli hraje (a v tomto případě doslova) frekvence zvuků, ale odpůrci tohoto hudebního žánru by bezesporu poznamenali, že pokud si skladbu Scary Monsters And Nice pustíte, možná pochopíte, proč hudba komáry odpuzuje. Podle množství pokusů, včetně vynálezu televize, která likviduje komáry, je jasné, že komár je problém. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský