18. září 2019 06:00

Co je za podzimním shazováním listí? Zimní šetření vodou

Proč stromy shazují listí? Vypadá to jako banální otázka, ale znáte správnou odpověď?

Vody je dost, ale není dostupná

Pokud chcete vidět jmelí v přírodě, je k tomu ideální zima, kdy listnaté stromy v důsledku šetření vodou shodily listy. Proč, když by kolem měly být sněhové závěje plné zmrzlé vody? Důvod je právě v onom slůvku „zmrzlé“. Takto vázanou vodu stromy nedokážou využít a plocha listů, kterou by voda ze stromů odcházela, je odložena jako nepotřebná.

Tím se prosvětlí koruny a vy můžete vidět shluky keříku s kožnatými listy a bílými nepravými lepkavými bobulkami, jak se drží na kůře kmenů a ve větvích. Jenže proč stromy shazují listí na podzim, když je v deštivých měsících vody dost? Odpověď je v evoluci a fotoperiodě. Díky dlouhému vývoji stromy "vědí", že jakmile se začně zkracovat den, přijde chladné období, kdy bude vody sice dost, ale ve skupenství, které neumějí využít.

A jak je to s jehličím?

Listí má na rozdíl od jehličí nejen velkou plochu, kterou vodu ztrácí, ale ani není kryté ochrannou vrstvou, která odpařování brzdí až znemožňuje. Proto jehličí vydrží na stromě celou řádku let. Výjimkou jsou například modříny, které na podzim zežloutnou a jehličí (což jsou vlastně jehlicovíté listy) shodí.

Jiným příkladem je cesmína, která je sice listnatá, ale listí každoročně neobnovuje (neshazuje). Ze stejného důvodu – šetření s vodou – opadávají listy v oblasti pouští a polopouští během doby největšího vedra.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský