11. prosince 2020 17:00

Nejopuštěnější strom světa ležel 400 kilometrů od nejbližšího dalšího stromu. Zničil ho opilec…

Strom ze saharského Ténéré byl po nejméně 300 let nejopuštěnějším stromem světa. Už není.

Tato akácie (nejspíš zkroucená nebo paprsčitá) rostla 400 kilometrů od dalšího nejbližšího stromu v oblasti Ténéré v nigerské části Sahary. Celá staletí tvořila dominantu jinak ploché písečné pouště a byla také jedním z mála orientačních znamení v krajině.

Současně byla důkazem, že i mrtvá Sahara dříve překypovala životem – a také se stávala místem uctívání mnoha místních kmenů. Ve 30. letech 20. století se dokonce dostala na mapy – konkrétně na vojenské mapy evropských velmocí. Tím získala strategický význam: řídily se podle něj pohyby armád i plánovaly vojenské operace.

Zázrak, který odporoval přírodním zákonům

V té době strom také poprvé studovali vědci. Francouzský etnolog Henri Lhote ho popsal jako „… akácii s degenerovaným kmenem, nemocnou ve všech ohledech. Přesto má strom hezky zelené listy a žluté květy“.Další výzkum prokázal, že většina stromu je pod povrchem – jeho kořeny dosahovaly do hloubky 36 metrů!

Pro Evropany představoval záhadu. Francouzský diplomat Michel Lesourd si o něm roku 1939 poznamenal: „Jaké je jeho tajemství? Jak může žít i přes to množství velbloudů, kteří kolem něj neustále pobíhají? Jak to, že ho neužírají? A proč si z jeho dřeva místní Tuarégové nikdy neudělají oheň, aby si ohřáli čaj? Jedinou odpovědí je, že ho pokládají za tabu.“

Člověk ničitel

Bohužel na vysvětlení jedinečnosti tohoto fantastického, a přece reálného stromu už nikdy nepřijdeme. Roku 1973 totiž uhynul, pochopitelně vinou člověka. Co za staletí nedokázala zničit stáda velbloudů a tisíce karavan, smetl během chvilky jeden náklaďák. Řídil ho Libyjec, který se snažil jet po stopách karavany, která tu dříve projížděla. Podle dostupných informací byl řidič opilý – ostatně jen to vysvětluje, že byl schopný narazit do jediné překážky v dosahu desítek kilometrů…

Náraz náklaďáku zlomil kmen stromu a ténérský strom uhynul. Část jeho kmene je dodnes uložena v Nigerském národním muzeu. A na místě, kde původně stával, nechala vláda postavit jeho železnou repliku. Byť je to dílko značně odpudivé, přesto představuje důležitou připomínku toho, co strom znamenal.

Tato socha si zahrála dokonce i ve filmu. Stalo se to roku 2006 ve snímku La Grand Final. Skupina Tuarégů v něm využila skulpturu jako anténu, pomocí níž sledovala finále fotbalového Mistrovství světa 2002 mezi Německem a Brazílií.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský