3. února 2013 06:00

Zapomenutá supervelmoc. Starověká Núbie odhaluje tajemství

Čeští archeologové objevili fascinující nálezy, které vypovídají o minulosti velkého národa, který vládl Severu Afriky.

Archeologická expedice Národního muzea odhalila další tajemství starověké Núbie. Její členové působící loni na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánské republice odkryli vzácný oltář s dvojjazyčným nápisem v egyptských a merojských hieroglyfech a unikátní pískovcové sousoší božstev Amona a Mut.

Jeho fragmenty převezou do Náprstkova muzea, kde budou restaurovány a konzervovány. Na pátečním setkání s novináři to oznámil vedoucí expedice Pavel Onderka.

Mezinárodní tým pokračuje v odkrývání chrámového komplexu Týfónia, v konzervaci paláce královny Amanišacheto a v sociálních projektech zaměřených na místní komunitu. "Archeologický výzkum v Súdánu je jednou ze zahraničních priorit Národního muzea. Loňské objevy expedice, která v oblasti působí pátým rokem, patří mezi největší úspěchy české vědy na březích Nilu. Expedice se tak řadí mezi nejvýznamnější zahraniční archeologické mise v Súdánu," komentoval úspěch ředitel NM Michal Lukeš.

Češi objevitelé

I loni expedice pokračovala v odkrývání pozůstatků jednoho z největších měst starověké Núbie, které vzkvétalo v době Merojského království (asi 300 př. n. l. až 350 n. l.). Archeologům NM se podařil významný objev části oltáře, přesněji stojanu na posvátnou bárku, se jmény krále Natakamaniho a královny Amanitore. "Jedná se o teprve druhý známý dvojjazyčný nápis z dob Merojského království vůbec. Expedici se podařilo identifikovat nejstarší kultovní stavbu v oblasti Wad Ben Naga," vysvětlil Onderka.

Hlavním cílem páté výkopové sezony, která se uskutečnila na konci roku 2012, bylo pokračování v průzkumu chrámového komplexu Týfónia, který byl v roce 2011 expedicí NM znovu objeven poté, co na 150 let upadl v zapomnění. Výzkum ukázal, že stěny chrámu starého zhruba 2000 let a postaveného převážně z pálených i nepálených cihel, byly zdobeny barevnými výjevy.

Božská dvojka

"Nejvýznamnějším objevem je sousoší božského manželského páru - boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut. Socha byla zničena v souvislosti s příchodem křesťanství do oblasti středního toku Nilu, to je dnešního Súdánu," podotkl Onderka. Virtuální rekonstrukci jeho podoby umožnil 3D-skener vyvinutý pro potřeby expedice k dokumentaci nálezů v terénu.

Dlouhodobým úkolem expedice je konzervace paláce královny Amanišacheto, nejlépe zachovalé a největší známé palácové stavby z dob Merojského království. Jeho součástí je geologický průzkum, který má identifikovat kamenolomy zabezpečující výstavbu ve Wad Ben Naga. Současně se uskutečňují a rozvojové projekty v rámci partnerství obcí Wad Ben Naga a Otrokovic. Loni byla opravena školka a postavena čistička pitné vody, během tří let tam členové české expedice dovezli na 600 kilogramů učebních pomůcek, oblečení a dalšího materiálu.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom