VIDEO: Stále hlouběji a dál od břehu prchají ryby před rybolovem. Jejich útočištěm jsou hlubinné útesy
Svět v hloubkách větších, než kam dosáhne světlo, uvidíte v dokumentu Neznámé útesy dnes ve 20.00 na Primě ZOOM.
Stále dál od pobřeží a do větších hloubek prchají donedávna běžné druhy ryb a dalších mořských živočichů ohrožených rybolovem. Středozemní moře kdysi uživilo všechny národy na svém pobřeží, jeho bohaté povrchové vody jsou ale vylovené. Obdobně chudne i kdysi na ryby bohatý severovýchodní Atlantik, který je hlavním lovištěm lodí Evropské unie, největší námořní flotily světa. Zdejší populace chladnomilných korálů starých přes 4000 let bez náhrady decimují zejména vlečné sítě tažené po mořském dnu.
Ze zhruba 1100 druhů ryb žijících v oblasti severovýchodního Atlantiku se jich loví kolem 10 %. To ale znamená, že velkou část úlovku pomocí sítí představují nechtěné druhy ryb a dalších živočichů, kteří se házejí zpět do moře. Než se tak ale stane, valná většina z nich je už mrtvá – výjimku tvoří delfíni, žraloci a mořské želvy, kteří na vzduchu přežijí déle.
Podle studie Evropské unie je při použití sítí tažených po mořském dnu až 50 procent úlovku z kategorie nechtěných. Vlečná síť přitom na obrovských plochách nenávratně likviduje populace chladnomilných korálů (žijí ve vodě do 10 stupňů Celsia) mnohdy stejně starých, jako egyptské pyramidy.
Intenzivní rybolov zvláště postihuje dlouhověké ryby s pomalým rozmnožovacím cyklem, které nestačí obnovovat svou populaci. Příkladem může být oblíbený okouník bradatý (Sebastes mentella). Tato zářivě červená kostnatá ryba může žít až 120 let, přičemž pohlavní dospělosti dosahuje teprve ve 30. roce života.
(mih)