Lady Dianu prý zabila tajná služba MI-6! Konspirační teorie kolem smrti princezny uvidíte na Prima ZOOM

Dianina smrt v roce 1997 šokovala celý svět a mnohým představa, že by mohla zahynout při autonehodě, připadala nemožná. Okamžitě se začaly šířit fámy, že jde o spiknutí.

Osudnou noc v pařížském tunelu nepronásledovali mercedes s lady Dianou a jejím milencem Dodim Al-Fajedem jen bulvární novináři. Na scéně se objevil i bílý fiat, se kterým se mercedes v tunelu lehce srazil. A také motorka, kterou měl řídit agent britské tajné služby MI-6. Tvrdí to spisovatel Alan Power, který se Dianinu případu věnuje. Podle něj byla Diana po nárazu do sloupu naživu, ale kdosi jí do těla vpíchl injekci, která ji později zabila. Konspirační teorie kolem Dianiny smrti uvidíte v dokumentu Na hraně skutečnosti na Prima ZOOM.

Katastrofa začala v noci 30. srpna 1997, kdy Diana a Dodi Al-Fayed opustili hotel Ritz v Paříži a snažili se uniknout devíti francouzským bulvárním novinářům. Krátce po půlnoci v neděli 31. srpna vjelo auto do tunelu poblíž Place de l´Alma. Řidič Henri Paul jel rychlostí mezi 95 a 110 km/h, čímž překročil povolenou rychlost, a automobil narazil do zdi na pravé straně, odrazil se a čelně narazil do pilíře. Ve voze byl také osobní strážce Trevor Rees-Jones.

Dodi Al-Fayed a řidič Henri Paul zemřeli okamžitě, zatímco Dianu museli vyprostit z trosek. V nemocnici podstoupila rozsáhlou operaci srdce, ale zranění byla tak závažná, že během operace museli lékaři konstatovat její smrt.

Tajemný Fiat Uno

Tvrzení Alana Powera, že Diana byla zavražděna, se opírá o existenci tajemného Fiatu Uno, který údajně narazil do Dianina auta a poslal ho na sloup podpírající strop tunelu. Ačkoliv francouzské úřady zkontrolovaly ihned po nehodě 4000 bílých fiatů, nic neobjevily. Jenže tým Dodiho otce Mohammeda Al-Fajeda, majitele obchodního řetězce Harrods, auto našel – a našel i jeho majitele Jamese Andansona.

Ten byl údajně jako fotograf sbírající exkluzivní záběry po celém světě placený britskými, francouzskými a americkými tajnými službami. Dva roky po Dianině nehodě bylo Andansonovo tělo nalezeno ve shořelém autě. Al-Fayed z toho vyvozuje, že se fotograf zúčastnil spiknutí, a pak byl zlikvidován, protože „věděl příliš mnoho“.

Al-Fayed v roce 2006 přímo v britském tisku obvinil ze smrti Diany a svého syna prince Filipa, manžela britské královny Alžběty II. O atentátu prý věděla královna, Dianin manžel princ Charles i tehdejší britský premiér Tony Blair. Je něco takového možné?

Krásná Lady Diana

Britská královská rodina je nejznámější rodinou na světě. Její vysněný život láká do Londýna miliony turistů ročně, zároveň jsou ale její členové skvělým cílem konspirací. Mnozí totiž věří, že za vším tím máváním a milými úsměvy je temnější stránka plná korupce, manipulací a dokonce vražd. „Diana Spencerová měla velmi silné nepřátele, kteří byli schopní ji zabít. A tak jimi byla naše oblíbená princezna brutálně zavražděna, aby si zachovali své postavení,“ tvrdí spisovatel Alan Power.

Tato konspirační teorie má kořeny v roce 1981, když se tehdy neznámá 19letá Diana Spencerová poprvé objevila na titulních stránkách novin. Na Charlese, prince z Walesu, byl v té době vyvíjen značný tlak, aby se oženil. Bylo mu 30 let a tady byla krásná dívka, kterou znal již od dětství.

Během 10 let se tato plachá dívka vžila do role budoucí britské královny a stala se z ní sebejistá a nezávislá žena. Jenže měla ke královské rodině výhrady a stala se tak hrozbou pro britskou monarchii. Byla ve světě tou nejslavnější osobou z celé královské rodiny – hned vedle Johna F. Kennedyho, Marylin Monroeové a monacké princezny Grace.

Jak dalece byla Diana ochotná jít proti královské rodině, se ukázalo v roce 1991, deset let po její svatbě, kdy na stole britského novináře Andrewa Mortona přistála obálka s nahranými kazetami. Byl na nich Dianin hlas a odhalení, která učinila, zcela rozhodila královskou rodinu. Svět se poprvé dozvěděl o jejích poruchách příjmu potravy, pokusech o sebevraždu a o jakési Camille Parker Bowlesové, dnešní vévodkyni z Cornwallu a druhé manželce prince Charlese.

Princezna, která se vymkla kontrole

Manželství s princem Charlesem skončilo v roce 1996 rozvodem. Diana tak oficiálně opustila britskou královskou rodinu. Jenže místo aby zmizela kdesi v pozadí, stala se z ní ještě větší hvězda. Nebyla obsahem zpráv, ale sama je tvořila. V lednu 1997, osm měsíců před smrtí, navštívila Diana Angolu, kde volala po mezinárodním zákazu nášlapných min. Pro mnohé byla hrdinkou, ale pro některé příslušníky vládních kruhů to byla princezna, která se vymkla kontrole. Byla politicky činným členem královské rodiny, a to se establishmentu nelíbilo.

Skutečná bomba pak vybuchla v létě 1997. Noviny byly plné jejích snímků v náručí playboye Dodiho Al-Fayeda, syna kontroverzního majitele obchodního domu Harrods. Objevily se fámy, že je těhotná a zasnoubená s muslimem, který má v úmyslu vzít ji i s dětmi do Egypta. Mnozí, včetně Dodiho otce Mohammeda věří, že právě tato hrozba vedla k její smrti.

Konspirační teorie související s britskou královskou rodinou uvidíte v dokumentu Na hraně skutečnosti na Prima ZOOM.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský