VIDEO: Tichomoří je stále plné vraků letadel a lodí z války v Pacifiku. Ponořit se k nim můžete na Primě PLAY
Válka v Tichomoří po sobě zanechala ohromující množství stop na souši i pod hladinou. Podívat se za nimi můžete v dokumentu Letem světem na Primě PLAY.
V lednu 1944 americká armáda provedla úspěšnou invazi na Marshallových ostrovech, které v roce 1941 po útoku na Pearl Harbor obsadili Japonci. Vzhledem k tomu, že souostroví tvoří 29 atolů a pět osamocených ostrovů, rozhodli se Američané obsadit jen některé z nich, především Majuro, Kwajalein a Enowetak. Jiné, jako třeba Mili, byly jen bombardovány. Ostrov je dnes cílem pro nadšence hledající pozůstatky 2. světové dálky. Po stopách největšího válečného konfliktu v Tichomoří se můžete vydat v dokumentu Letem světem na Primě PLAY.
Ostrov Mili byl obsazen pětitisícovou posádkou Japonců. Pokud by Američané na ostrov zaútočili přímo, nevyhnuli by se vysokým ztrátám. Proto padlo rozhodnutí ostrov jen bombardovat a při postupu k mateřským japonským ostrovům jej obejít. Bombardování bylo extrémně silné – dodnes je ostrov posetý tisíci kráterů o rozměru až 12 x 9 metrů a hlubokých 3–4 metry. Vyhloubily je letecké pumy o hmotnosti 1000 kg, které Američané na ostrov shazovali bez ustání až do konce války. Dnes krátery zakrývá džungle, tehdy v roce 1944 ale Američané ostrov dokonale odlesnili.
Vedle bývalé přistávací dráhy můžete ještě vidět vrak japonského letadla. Je to střední bombardér Mitsubishi G4M „Betty“ používaný velitelem japonské posádky jako dopravní letadlo. Američané bombardér zničili na zemi.
Vrak v deseti metrech pod hladinou
Mili bombardovala jedna eskadra amerických bombardérů ve dvou směnách – přilétalo jich vždy 16 ráno a 16 odpoledne. Ale i japonská protivzdušná obrana občas slavila úspěch, například když 19. ledna 1944 sestřelila jeden americký bombardér B-25 Mitchell. Stroj dopadl do laguny nedaleko pobřeží poblíž vraku lodi.
B-25 Mitchell Zdroj: Kogo/Wikimedia Commons
Bombardér leží asi deset metrů pod hladinou a je až pozoruhodně zachovalý. V kokpitu stále rozeznáte knipl, páky řízení a zaměřovač. Dokonce je zde i munice a otočná kulometná věž.
Japonská posádka na ostrově Mili zůstala uvězněná až do konce války, a stihl ji tak osud stovek dalších ostrovů, které Američané obešli a za neustálého bombardování bez šance na posily nebo únik nechali hladovět.
Po stopách největšího válečného konfliktu v Tichomoří se můžete vydat v dokumentu Letem světem na Primě PLAY.
(mih)