Náboženství? Ne, Islámský stát ničí památky kvůli penězům!
Radikálové podle UNESCO plení syrská archeologická naleziště.
Radikálové z Islámského státu (IS) ničí archeologické památky v Sýrii systematickým způsobem. Řekla to dnes generální ředitelka Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokovová. Na satelitních snímcích jsou prý vidět vybrakovaná archeologická naleziště a uloupené předměty se objevují na černém trhu.
Satelitní snímky svědčí "o systematickém rabování," řekla Bokovová. "Prioritou je obmezit obchodování s těmito předměty," které slouží k financování extremistů, sdělila v Sofii. Vyzvala státy, zejména Evropskou unii, aby zpřísnily svou legislativu a účinněji bránily tomuto druhu obchodu.
IS své aktivity financuje prodejem ropy, zbraní, lidí a také cenných uměleckých památek uloupených v Iráku a v Sýrii. IS považuje památky po starých kulturách za předměty odporující zásadám islámu. Celý svět pobouřily snímky zničených chrámů v syrské Palmýře i kladivy roztloukané památky po starých civilizacích v dnešním Iráku. UNESCO hovoří o "zločinech proti civilizaci".
Bokovová řekla, že na satelitních snímcích je vidět stopy nelegální činnosti na syrských archeologických nalezištích. "Jsou tam doslova jámy, které svědčí o systematickém plenění," řekla šéfka UNESCO.
Svaz ochrany syrských památek, který sídlí ve Francii, spočítal, že za syrského konfliktu bylo na syrských nalezištích zničeno nebo poškozeno přes 900 památek a objektů. Andrej Mladenov z bulharského úřadu pro boj proti organizovanému zločinu řekl, že mnoho objektů ukradených v Iráku a Sýrii putuje na asijské trhy, zejména do Číny a do Japonska.
ČTK