3. července 2019 16:00

Zoologické zahrady s lidmi v klecích byly ještě nedávno normální

Zoologické zahrady dnes pokládáme za ctihodné instituce. Jejich historie je ale méně ctnostná, než si myslíte…

Ještě roku 1906 si mohli návštěvníci newyorské zoo v Bronxu prohlédnout neobvyklý exemplář: v části expozice věnované primátům byl umístěný člověk. Šlo o pygmeje z Konga, konkrétně z kmene Mbuti, který dostal jméno Ota Benga. Jeho expozice nesla název „chybějící článek“.

Ota musel žít v zoologické zahradě jako jeden z exponátů, přičemž se celou dobu zdůrazňovalo, jak moc je příbuzný opici – vlastně víc než člověku. Pygmej musel chodit jen v bederní roušce, používal luk a šípy, a dokonce musel zápasit s orangutanem… Byl vystavován v kleci, stejně jako zvířata.

Trvalo několik měsíců, než se někdo pohoršil dostatečně, aby se rozhodl s tím něco udělat. Byli to černošští radní, jimž přišlo zacházení s Otou nepřijatelné – a podařilo se jim zařídit, že Ota Benga byl na konci roku 1906 přeřazen do speciální sekce zoo věnované lidským bytostem…

Šlo o jednu z posledních velkých ukázek „lidských zoo“, které byly oblíbené především v 19. století po celé Evropě i v Americe. Lidé vystavovaní jako zvířata v klecích putovali po Evropě, byli ale vystavováni v zoo a také na světových výstavách. Ještě v roce 1931 tento zvyk ukazovat „primitivy z podrobených kolonií“ přetrval na světové výstavě v Paříži; největší zájem vzbudila podle dobových zpráv nubijská vesnice.

Tak co, už jste byli v Tunisku?

Existovala dokonce i jedna specializovaná dlouhodobá výstava, která se nedá označit jinak než jako „lidská zoo“. Stála nedaleko Paříže, jmenovala se Exposition Coloniale a byla vybudována roku 1907 v místě původní botanické zahrady. Skládala se ze šesti „vesnic“, každá měla zastupovat jednu z francouzských kolonií: Madagaskar, Indočínu, Súdán, Kongo, Tunisko a Maroko.

V replikách vesniček žili praví domorodci dovezení z daných území. Zoologická zahrada existovala necelý rok, za tu dobu ji navštívil asi milion zvědavých Francouzů. Dnes je toto místo opuštěné a vydávají se sem jenom lovci fotografií opuštěných míst s neblahou minulostí…

Petr Kliment

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom