Zoologické zahrady s lidmi v klecích byly ještě nedávno normální
Zoologické zahrady dnes pokládáme za ctihodné instituce. Jejich historie je ale méně ctnostná, než si myslíte…
Ještě roku 1906 si mohli návštěvníci newyorské zoo v Bronxu prohlédnout neobvyklý exemplář: v části expozice věnované primátům byl umístěný člověk. Šlo o pygmeje z Konga, konkrétně z kmene Mbuti, který dostal jméno Ota Benga. Jeho expozice nesla název „chybějící článek“.
Ota musel žít v zoologické zahradě jako jeden z exponátů, přičemž se celou dobu zdůrazňovalo, jak moc je příbuzný opici – vlastně víc než člověku. Pygmej musel chodit jen v bederní roušce, používal luk a šípy, a dokonce musel zápasit s orangutanem… Byl vystavován v kleci, stejně jako zvířata.
pygmej Ota Benga Zdroj: Wikimedia Commons/volné dílo
Trvalo několik měsíců, než se někdo pohoršil dostatečně, aby se rozhodl s tím něco udělat. Byli to černošští radní, jimž přišlo zacházení s Otou nepřijatelné – a podařilo se jim zařídit, že Ota Benga byl na konci roku 1906 přeřazen do speciální sekce zoo věnované lidským bytostem…
Šlo o jednu z posledních velkých ukázek „lidských zoo“, které byly oblíbené především v 19. století po celé Evropě i v Americe. Lidé vystavovaní jako zvířata v klecích putovali po Evropě, byli ale vystavováni v zoo a také na světových výstavách. Ještě v roce 1931 tento zvyk ukazovat „primitivy z podrobených kolonií“ přetrval na světové výstavě v Paříži; největší zájem vzbudila podle dobových zpráv nubijská vesnice.
Tak co, už jste byli v Tunisku?
Existovala dokonce i jedna specializovaná dlouhodobá výstava, která se nedá označit jinak než jako „lidská zoo“. Stála nedaleko Paříže, jmenovala se Exposition Coloniale a byla vybudována roku 1907 v místě původní botanické zahrady. Skládala se ze šesti „vesnic“, každá měla zastupovat jednu z francouzských kolonií: Madagaskar, Indočínu, Súdán, Kongo, Tunisko a Maroko.
lidská zoo - Tunisané Zdroj: profimedia.cz
V replikách vesniček žili praví domorodci dovezení z daných území. Zoologická zahrada existovala necelý rok, za tu dobu ji navštívil asi milion zvědavých Francouzů. Dnes je toto místo opuštěné a vydávají se sem jenom lovci fotografií opuštěných míst s neblahou minulostí…
Petr Kliment