12. listopadu 2013 06:00

Smrt čeká pod šapitó: Nejděsivější cirkusové nehody

Příběhy, ze kterých mrazí... Podívejte se k jakým nešťastným nehodám došlo v historii cirkusu.

I když se nám může zdát, že život v cirkuse je samá zábava a občas nějaký ten kotrmelec, ve skutečnosti se jedná o extrémně náročný způsob života. A smrt v něm přichází mnohem častěji, než byste tušili. Některá úmrtí v cirkusových stanech se dokonce zapsala do dějin.

Oběšený slon

Asi nejnáročnější prací je v cirkuse drezura dravých zvířat. Přesvědčila se o tom celá řada krotitelů – například roku 1916 jistý Red Eldridge, kterého ušlapala slonice Mary. Eldridge byl na práci najatý jen jako pomocník – a když se o jeho úmrtí dozvěděli lidé z jeho rodného města Kingsport, rozhodli se pomstít. Na slonici… Požadovali klasické jižanské řešení – lynč.

Majitel cirkusu se rozhodl jim ustoupit a v obavě o vlastní život jim slonici vydal. Dav vytáhl zvíře na jeřáb a chtěl ho tam nechat udusit. Pod obrovskou slonicí se však řetězy roztrhly a zvíře spadlo na zem, jen se zlomenou nohou.

U člověka by to bylo znamením boží milosti – u zvířete to nestačilo. Ctihodní občané Kongsportu slonici pověsili znovu, tentokrát na silnější řetězy. A pak spokojeně pozorovali, jak vzácný a inteligentní tlustokožec před jejich očima umírá. Většinu dvouapůltisícového davu tvořily děti…

Krotitel proti smečce

Zatímco minulý příklad ukazuje krutost člověka, tento je důkazem toho, že ani zvířata neberou ohledy. Massarti byl jedním z nejznámějších anglických krotitelů šelem. 3. ledna 1872 vystupoval v Boltonu. Přímo během představení na něj jeden z jeho lvů zaútočil. Podařilo se mu krotitele poranit, a když krev spatřily další šelmy v manéži, zaútočily také.

Přímo před očima několika stovek diváků nejprve lev jménem Tyran ukousl krotiteli kus hlavy. A pak zbytek smečky rozsápal Velkého Massartiho na kusy, které pak lvi sežrali. Tato katastrofa vedla k tomu, že krotitelé začali alespoň trošku dbát i na vlastní bezpečnost…

Létající Wallendovi

Toto číslo existuje dodnes. Pyramidu smrti provozuje slavná cirkusácká rodina Wallendových už desítky let. Jejich hrůzu nahánějící číslo spočívá ve vytvoření lidské pyramidy, která se pohybuje po provaze – ve výšce kolem sedmi metrů nad zemí.

V lednu roku 1962 vystupovali v Detroitu, tehdy ještě vzkvétajícím americkém městě. Wallendovi utvořili jako obvykle pyramidu ze sedmi lidí a vydali se na procházku po provaze nataženém nad manéží. A pak se něco pokazilo, jeden z akrobatů zřejmě uklouzl. Kdo to byl, se nikdy nepodařilo zjistit. Každopádně celá sedmice se zřítila dolů…

Dva ze sedmi akrobatů zemřeli a jeden skončil ochrnutý na dolní polovinu těla. Ani to však nezabránilo zbytku rodiny ve slavném čísle pokračovat…

Podívejte se na současnou verzi slavného čísla:

Srážka cirkusů

Dnes už je to jen těžko přestavitelné, ale před sto lety byly cirkusy opravdu prestižní a bohaté firmy. Zejména ty americké… Tak například cirkus Wallace Bros. Circus se mohl pochlubit tím, že má dokonce dva vlastní vlaky. A právě to se stalo jeho zkázou…

Roku 1903 do sebe totiž při železničním neštěstí oba vlaky narazily. Jely za sebou z jedné štace na druhou, ale pak jeden musel kvůli závadě na kolejích zpomalit. Mašinfíra druhého vlaku si toho nevšiml a druhý vlak do prvního narazil.

Při srážce zahynulo 30 zaměstnanců cirkusu a dalších 27 bylo těžce zraněno. Kromě nich zemřelo i několik desítek zvířat: například tři velbloudi, jeden slon, arabští koně a mnoho menších zvířat. Bratři Wallacové po této nehodě museli svůj cirkus prodat cirkusovému magnátu Hagenbeckovi. Ale roku 1918 tento cirkus, vystupující pod jménem Wallace-Hagenbeck, potkalo podobné neštěstí znovu. Do vlaku stojícího na nádraží to v plné rychlosti napálil nákladní vlak naložený železem. Tentokrát zemřelo 86 lidí a zraněných bylo 127.

Oheň v cirkuse

Na úplný konec jsme si nechali nejhorší cirkusovou nehodu všech dob. Roku 1944 se vzňalo šapitó cirkusu Ringling Brothers and Barnum & Bailey. Tehdy se dosahovalo vodotěsnosti stanů tak, že byly impregnované parafínovým olejem. A ten, jak známo, je silně hořlavý. Z malého plamínku se tak rychle stal požár, který se začal šířit celým cirkusem.

Nutno dodat, že právě tento cirkus patřil k největším, jaké kdy existovaly. V té době v něm bylo přes 7000 návštěvníků. Ti se pokusili ve zmatku před plameny uprchnout, ale bohužel ve stejný moment vedli zrovna zřízenci zvířata pryč z manéže – kolem východů. Zebry, koně a sloni se splašili a rozběhli se pryč ke svobodě; přímo přes lidský dav.

Uhořelo a rozdupáno bylo nejméně 170 lidí, dalších 700 skončilo v nemocnicích s těžkými zraněními…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský