Nenápadnost sama: maskování východoněmeckých špionů odhaleno
Nahlédněte do šatníku agentů obávané tajné služby Stasi!
Falešné bradky, nenápadné chlupaté čepice a děsivé sluneční brýle. Tohle není oblečení agentů z hloupého filmu, ale návod pro elitní agenty obávané východoněmecké tajné služby Stasi.
Ta si s příslovečnou německou poctivostí a pečlivostí zaznamenávala, s jakým maskováním se agenti vydávají do akcí. A vše pak dokonale archivovala. Tyto fotografie byly nalezeny v záznamech tajné služby a shromážděné pak Simonem Mennerem pro jeho knihu o Stasi (Top Secret).
Většina maskování nám může dnes připadat víc než směšná, ale ve své době to byl vrchol zpravodajské práce. Především to byl ale způsob, jak německá komunistická strana (Jednotná socialistická strana Německa, SED) vedla tajnou válku proti vlastním občanům.
Maskování rudých špionů
Maskování bylo určené pro nejrůznější situace. Ukazovalo agentům, jak díky vhodně zvolenému oděvu dobře zapadnout mezi nejrůznější sociální skupiny – od dělníků přes prostitutky až po veksláky nebo čundráky či alternativní filozofy. Dnes je proto pro historiky nejen svědectvím o Stasi, ale také o dobové módě…
Maskování rudých špionů
Co byla Stasi?
Ministerium für Staatssicherheit (česky: Ministerstvo státní bezpečnosti), známá spíše jako Stasi, bylo hlavní tajnou službou a rozvědkou v NDR. Velitelství Stasi sídlilo ve Východním Berlíně v Normannenstrasse, významné centrum bylo také v Lichtenbergu a mnoho dalších poboček sídlilo v různých částech města.
Stasi byla široce uznávána jako jedna z nejefektivnějších výzvědných organizací na světě. Motto Stasi znělo „Schild und Schwert der Partei“ (Štít a meč strany), což ukazovalo na přímé spojení s Jednotnou socialistickou stranou Německa.
Maskování rudých špionů
Dlouholetým šéfem Stasi byl všemocný Erich Mielke, který byl podobně jako Erich Honecker v říjnu 1989 odstraněn z vedení SED a vyloučen ze strany. V 90. letech byl Mielke za své zločiny souzen, odsouzen byl však za vraždu, jíž se dopustil v roce 1931.
(hos)