Je vodka opravdu původně z Ruska? Její údajný vynálezce se jí vyhýbal
Češi mají pivo, Skotové whisky a Rusové zase vodku. Opravdu se ale jedná o typický ruský nápoj?
Alkohol jako symbol národa nám nepřijde nikterak divný. Pivo a Češi přece patří k sobě stejně jako Skotové a whisky. Rusové jsou zase hrdí na svou vodku a neradi by ji přenechali coby „národní nápoj“ někomu jinému, třeba svým odvěkým polským rivalům.
Národní hrdost v alkoholu
Slovo vodka zřejmě bylo oficiálně poprvé použito právě v Polsku roku 1405 a v roce 1534 bylo slovo „wodki“ zaregistrováno s významem „destilovaného léčivého přípravku“. Původní pojem „wódka“ přitom znamenal vodička ve smyslu malé vody.
V roce 1533 byl pojem „vodka“ (rusky „водка“) použit v Rusku v případě léčivé alkoholové tinktury z bylin. Ve smyslu alkoholického nápoje se však začal používat až v 17. století. Mýtus vodky jako národního nápoje Ruska, jehož „standard“ určil velikán ruské vědy, však na sebe nenechal dlouho čekat.
Polská „národní vodka“ Zubrovka Zdroj: Topi Pigula
Mendělejevova ideální vodka?
Rusové se rádi drží mýtu, že ideální složení vodky určil ruský vědec a autor Mendělejovy tabulky prvků Dmitrij Mendělejev. Mýtus vychází z jeho disertační práce z roku 1865, která nesla název „Diskuse o sloučeninách alkoholu a vody.“ Mendělejev bádal nad interakcí molekul přesným měřením hustoty a tepelné roztažnosti směsi ethanolu a vody v různých poměrech. Potíž je v tom, že o ideální vodce Mendělejev nikde nepíše.
„Jeho pozorování ho vedlo k závěru, že roztoky jsou produktem rozpuštěných látek a rozpouštědel kombinujících se do relativně stabilních chemických sloučenin. Ve své disertační práci ovšem nikde netvrdil, že vodka se 40% objemem alkoholu je nějak optimální,“ píše web Physic Today a zmiňuje americký obchod, v němž je nápis: „V roce 1894 obdržel Dmitrij Mendělejev, největší vědec v celém Rusku, dekret o stanovení imperiálního standardu kvality pro ruskou vodku. Zrodil se ruský standard.“
V této souvislosti je navíc potřeba podotknout, že je výše zmíněná věta chytře vymyšlený reklamní slogan na vodku Ruský standard, jednu z desítek, ba možná stovek značek vodky v Rusku.
Dmitrij Ivanovič Mendělejev
Standard vodky neexistuje ani v Rusku
Alkohol z obilí je mnohem starší záležitostí a rozhodně nepřišel na svět spolu s myšlenkami ruského vědce. Obecně platí, že pálenka z obilí nebo později z brambor, řepy či dalších surovin obsahujících škrob, by neměla mít žádnou výraznou chuť. Tím se stává ideálním základem pro míchané nápoje. Rovněž platí, že by vodka měla být vždy vychlazená. Jak ale každý vodkový piják potvrdí, vodky se od sebe liší podobně jako whisky nebo rumy.
Ostatně ani v Rusku není vodka jako vodka a za „ruský standard“ se může označit téměř cokoliv, pokud to má 40 % alkoholu a je to vypáleno z obilí. A to Rusko platí navzdory klesající spotřebě stále za vodkovou velmoc. Server alkohol.org dokonce udává, že ruská průměrná spotřeba vodky na člověka za rok činí 11,5 litrů.
Výběr vodek včetně Ruského standardu ve varšavské restauraci Stixx Zdroj: Topi Pigula
Vědecké mýty
Mýtus o Mendělejevovi coby vynálezci ideální vodky se dá najít v televizních pořadech i populární literatuře, přičemž pravda je taková, že samotný Mendělejev se vodce vyhýbal a preferoval červené víno. Důvodem byl alkoholismus jeho staršího bratra.
Nejedná se však o nic mimořádného. Kolem vědců a význačných objevů koluje mnoho mýtů či poupravených legend. Stačí si vzpomenout na jablko, které pádem na hlavu Isaaca Newtona probudilo jeho myšlenku na gravitaci, nebo na páru nad hrncem, jež měla Jamese Watta inspirovat k síle páry a posléze k parnímu stroji.
Vodka navíc není jediným mýtem, který je s Mendělejevem spojený. Nevyhnul se ani historce, že se mu finální podoba jeho světoznámé tabulky periodických prvků zjevila ve snu.