Archeologický poklad Mesa Verde byl objeven náhodou. Jeho původní obyvatelé záhadně zmizeli
Skalní obydlí Mesa Verde je jedním z nejdůležitějších archeologických nalezišť v Severní Americe. Jeho stavitelé jsou však obklopeni tajemstvím.
Mesa Verde bylo objeveno doslova náhodou, a to skupinou několika mužů na konci 19. století. Jedno z nejlépe zachovalých skalních obydlí na světě se rozkládá na ploše několika desítek tisíc kilometrů čtverečních, což jen poukazuje na fakt, že původní obyvatelé na těchto místech žili mnoho let.
Tajemní Anasaziové
Postavení tohoto neuvěřitelného skalního komplexu mají na svědomí Anasaziové. Jednalo se o indiány a stavitele takzvaných puebel (městské komunity na těžko přístupných místech), kteří přišli v 7. století a usídlili se na území dnešního Colorada. Své kamenné příbytky stavěli většinou ve vysoké výšce a na strmých a těžko přístupných terénech nad hlubokými kaňony. Ve své době patřili mezi jednu z nejvíce vyspělých civilizací na americkém kontinentu. Anasaziové své stavby orientovali podle nebeských těles, což dokládá jejich velký zájem a informovanost v oblasti astrologie.
Mesa Verde Zdroj: iStock
Jednalo se také o zdatné zemědělce. „Půdu na vrcholu Mesa Verde tvoří velmi úrodná spraš, kterou neustále přinášejí větry z nedaleké Arizony. Umožňovala prastarému národu Anasaziů pěstování tří základních plodin. Jednalo se o kukuřici, fazole a různé druhy tykví,“ vysvětluje americký archeolog Scott Travis. Voda podle něj byla na těchto místech vzácná, ale původní obyvatelé věděli, jak ji hledat. Anasaziům se tam dařilo až do 12. století, poté začali migrovat do Arizony a Nového Mexika. Největší záhadou pro odborníky však zůstává náhlé zmizení jejich civilizace někdy mezi 12. a 15. stoletím.
Mesa Verde bylo v roce 1978 zařazeno ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO a od té doby toto dechberoucí místo láká cestovatele z celého světa.
Sledujte dokumentární seriál Zapomenuté megastavby na Prima Zoom.