Balijským srdcem je Ubud

Když jsem do Ubudu přijel poprvé, psal se rok 1995. Bali už sice bylo turistickým cílem pro mnohé Evropany a Australany, ale Ubud bylo poklidné místo, plné duchovní síly a zvláštní atmosféry, která vás velmi rychle pohltila. Nazvat tehdy Ubud srdcem Bali, bylo naprosto přirozené.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-945167604');

Ubud je srdcem balijského vnitrozemí i dnes. Jsou ale chvíle, kdy tluče rychle a dýchavičně. To ve dnech, kdy jej zavalí autobusy plné turistů. Jindy je klidné a plné pohody - když v podvečer pozorujete hluboká údolí s rýžovými políčky a ticho ruší jen zpěv ptáků. Kdo chce zažít Ubud v té duchovní podobě, měl by sem zamířit mimo hlavní sezónu a nedbat na to, že mu občas proprší celý den.

Ubud leží v okrese Gianyar, což bylo kdysi slavné království. Hlavním městem a centrem království bylo město Gianyar, a Ubud byl méně významný. Jeho rozmach je spojený s rodem Sukawati, který po staletí ovládal většinu gianyarského regentství ze svého dvora ležícího deset kilometrů jižně od Ubudu. Nejslavnější období rodu Sukawati se datuje do začátku osmnáctého století, kdy král Dewa Agung Anom pozval ke svému dvoru nejlepší hudebníky, loutkaře, malíře, sochaře a tanečníky, aby se zde usadili, a tím založil zdejší uměleckou tradici. Královským sídlem se Ubud stal až koncem devatenáctého století, kdy se šlechtic jménem Cokorda Gede Sukawati vyznamenal v boji, a získal tak titul punggawa (vládnoucí šlechtic). Poté se rozhodl založit svůj dvůr v Ubudu a po rozpadu království Gianyar vyhlásil Ubud svoji nezávislost. V roce 1900 se Ubud stal součástí Holandské východní Indie. Ve třicátých letech se v Ubudu usadilo mnoho cizích umělců, kteří s sebou přinesli nové prvky, např. německý malíř Walter Spies nebo americký hudebník Colin McPhee či holandský malíř Rudolf Bonnet.

Řemeslo má zlaté dno

Z Denpasaru vede do Ubudu silnice, která prochází několika vesnicemi. Spíš ale máte pocit, že se jedná o jedinou protáhlou vesnici. V podstatě jedna vesnice plynule přechází v druhou. Domy jsou postaveny většinou jen v první řadě u silnice. Silnice je dar, a kdo má dům u silnice, vyhrál. Může totiž obchodovat mnohem snáz než ten, kdo je ve druhé nebo dokonce ve třetí řadě. Každý, kdo se po silnici pohybuje, je potenciálním zákazníkem. Proto u silnice najdete obrovské množství rukodělných dílen. Zpracovávají se tu dřevo, kámen, beton. Řemeslníci jsou nesmírně šikovní a flexibilní. Tady má řemeslo ještě opravdu zlaté dno.

Objevitel Ubudu a spoluautor tance Kecak

Walter Spies připlul na Bali v roce 1928, předtím strávil nějaký čas v Bandungu na Jávě a v Yogyakartě. V Ubudu si nechal postavit dům – dvoupatrový dřevěný dům s doškovou střechou je dodnes zařízený původním nábytkem a v současnosti slouží jako hotel. Spies si sám navrhl oválný bazén, který se dodnes používá a u něj pořádal večírky a klavírní koncerty pro své přátele. Při svém pobytu v Ubudu se věnoval studiu balijského umění, finančně podporoval místní hudebníky a spolu se svou spolupracovnicí Katherine Mershonovou vymyslel dodnes populární tanec kecak. Patřil také mezi vášnivé sběratele balijského umění, v roce 1936 se stal jedním ze zakládajících členů uměleckého hnutí Pita Maha. Pro Spiesovy obrazy jsou typické krajinky s rýžovými poli s protáhlými postavami farmářů, často nechybí vodní buvoli. V roce 1942 byl zatčen a internován z Bali, spolu s ostatními.

Trocha kultury nikoho nezabije

Městečko Ubud leží ve vnitrozemí Bali a je známým kulturním centrem. Z pobřeží sem míří autobusy plné turistů, kteří si chtějí prohlédnout místní chrámy, muzea a umělecké galerie a také zhlédnout představení tradičních balijských tanců. Ubud je jedinečným místem, jak se seznámit s místní kulturou a také si pořídit něco na památku, neboť nabízí ty nejzajímavější rukodělné výrobky z celého ostrova. Městečko je obklopeno neuvěřitelně zelenou přírodou, kterou protékají desítky říček a potůčků, včetně nejdelší balijské řeky Ayung. Všude kolem říček můžete vidět terasovitá rýžová pole, tak typická pro zdejší krajinu. Díky své poloze ve vyšší nadmořské výšce je zde příjemnější klima než na pobřeží. Nejpříhodnější dobou pro návštěvu je období od dubna do října, mimo tuto dobu tu hodně prší.

Relaxace, jóga, meditace

Do oblasti Ubudu míří stále více lidí, kteří chtějí využít ducha a mystiky tohoto jedinečného místa. Kořeny hinduismu, ze kterých vyrostlo místní náboženství se samozřejmě promítají i do duchovních aktivit. V Ubudu najdete spoustu meditačních středisek a milovníci jógy pokládají Ubud za jedno z míst, kde by si rádi zacvičili. Proto do Ubudu míří i zájezdy s jógou a s českými lektorkami.

Opičí park

Kromě rýžových políček v hlubokých údolích je nejznámější turistickou atrakcí Ubudu Svatyně opičího pralesa, která leží na jižním okraji města. Les v okolí zdejších tří chrámů je plný zlomyslných opic – balijských makaků, které neváhají ukrást návštěvníkovi např. brýle nebo fotoaparát. Svatyně se ale nachází ve velmi zajímavém přírodním areálu, který určitě stojí za návštěvu. Vydejte se do něj ale velmi brzy ráno, ať se vyhnete náporu masové turistiky.

I Ubud má svůj originální zvuk

Když jsem v roce 1988 poprvé přiletěl do Káhiry a postavil jsem se velmi brzy ráno na káhirskou ulici, zaujal mne zvláštní zvuk, který jsem slyšel. Zavřel jsem oči a poprvé v životě jsem si uvědomil, že každé místo má svůj zvuk. Nejen obraz a vůni, ale i specifický neopakovatelný zvuk. Od té doby se snažím takový zvuk odposlouchat na všech místech, kam se mi poštěstí dostat. Zvuk ranního Ubudu rozeznáte od všech jiných míst. Vyjděte ven z hotelu a najděte si nějaké místo s výhledem do údolí. Překvapí vás, jak hmatatelné je ticho, které uslyšíte. Chladný ranní vzduch a jemný vánek k vám přináší nesmírně uklidňující ticho. To v jednu chvíli přeruší kokrhání desítek kohoutů. Jako by si sdělovali, že k nim dolehl první paprsek slunce. V českých vesnicích si takhle oznamují psi, že se něco děje. Tady jsou to kohouti. V tu chvíli vás asi nenapadne, že většina z nich je určena pro kohoutí zápasy. Ty jsou pro místní velká vášeň. Pak se teprve přidají další ptáci a troubení prvních aut. Ten zvuk ve vás už zůstane navždycky. Znamení Ubudu.

Proslulé Bali

Bali. Nejkomerčnější lokalita v celé Indonésii. Zároveň ale jedno z nejautentičtějších míst. Živoucí kultura a náboženství. Žádný skanzen. Laskavé a pohodové pobřeží a fantaskní vnitrozemí. Mockrát jsem přemýšlel o tom, jakou vnitřní sílu musí lidé na Bali mít, když je nezlomil tlak komerce, jako se to stalo na mnoha místech v Thajsku a ve Vietnamu. S nadhledem pozorují turisty, vycházejí jim vstříc, využívají je, ale sami zůstávají ve svém vlastním světě. Budí to ve mně velký respekt.

Bali má mnoho tváří. Ušmudlanou divokou Kutu, tolik milovanou mladými Australany. Letoviska Jimbaran, Nusa Dua a další, s tropickými zahradami hotelových resortů a dlouhými písečnými plážemi. Sopečná pohoří na severu ostrova s dominantou Mount Agungu. A zelené vnitrozemí. Je na každém, jako tvář Bali si vybere a oblíbí.

Text: Marco Polo

-----------------------------------------------------------------------------

Hvězdy nad Botswanou s českým průvodcem

Safari v Botswaně plné safari a dobrodružství pro ty, kdo nevyžadují luxus, ale chtějí zážitky v malé skupince (6 - 8 cestovatelů). Projedeme NP Chobe, Savuti a Moremi. Zažijeme deltu Okavango na člunech mokoro a prožijeme noc pod hvězdami na solné pláni Makgadikgadi. Jako bonus pak budeme obdivovat slavné a nádherné Viktoriiny vodopády.

Cena, včetně letenky, vstupů a stravování: 79.900,- Kč

Termíny odletů: 8. 10. 2019, 19. 5. 2020

Putování Mexikem s českým průvodcem

Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4 000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody.Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek.

Cena včetně letenky: 75.500,- Kč

Termín odletu: 23. 11. 2019

Vietnam od severu k jihu s českým průvodcem

Poznávací zájezd do Vietnamu, vylepšený několika zážitky, které jsme zahrnuli do programu, jako koření k dobrému jídlu. Například přelidněnou zátoku Halong Bay nahrazujeme zátokou Lan Ha. Nádherná zátoka téměř bez lidí a na nádherné lodi vás nadchne...

Cena, včetně letenky: 45.500,--

Termíny odletů: 9. 1. 2020, 6. 2. 2020, 5. 3. 2020, 9. 4. 2020

Jan Papež, Marco Polo

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom