Jak přežít (a fotit) na pravém orientálním bazaru
Orient je místo, které má vlastní pravidla. A kdo je nezná, krásu tamní přírody ani lidí si moc neužije...
K té nejlepší podívané, na jakou může člověk ve Střední Asii narazit, patří bezesporu bazar Džajma v Oši. Však také jeho historie sahá snad 2000 let nazpět, a pamatuje tudíž slávu Hedvábné stezky, jejíž duch tady stále přežívá. Koupíte zde vše od ovčích hlav po exportní Staropramen. V jeho podsvětí pak probíhá transport drog z Afghánistánu do Ruska.
Snad všechny linky městských maršrutek projíždějí kolem bazaru Džajma ležícího přímo v centru Oše, největšího města jižního Kyrgyzstánu, které bývalo jedním z klíčových obchodních uzlů na Hedvábné stezce. Hlavním nákupním dnem bývá ve Střední Asii neděle, kdy bazary rozkvétají naplno. Chcete-li, můžeme to přirovnat k našim víkendovým „výletům“ do „hypersupermarketů“ a obchodních center.
Cestovatel tu může obdivovat přehršel produktů, které poskytuje úrodná Fergánská kotlina. Samozřejmě ale nechybí ani levné průmyslové zboží, které se dováží ze sousední dravé Číny – to ostatně zaplavuje všechny trhy. Můžete nakoupit zkrátka vše od kazašské mouky, přes domácí vajíčka, čerstvé maso, ryby, chléb, ovoce a zeleninu, oříšky, pražené meruňkové pecky, hrozinky, bonbóny, sušenky, med, koření, gruzínský čaj, hrnce, košťata, levné oblečení, hedvábné šátky, přepalované CD až po čínské televize. Důležitou roli hrají i směnárníci. V posledních letech bazar Džajma bohužel nechvalně proslul jako překladiště narkotik transportovaných z Afghánistánu a Tádžikistánu do Ruska a Evropy. Když normální trhovci a kupci usínají, mafie se probouzí...
Středoasijští prodavači většinou nevykřikují nabídky svého zboží, spíš jen trpělivě čekají na své zákazníky. Vůči cizincům jsou obvykle příjemní, takže jakmile projevíme zájem o jejich zboží, byť jen kvůli zvědavému okouknutí nebo fotografování, dávají se s námi do řeči (téměř vždy umí rusky). Nejvíc je samozřejmě vždycky zajímá, odkud jste, kolik se u nás vydělává a jak se vám u nich líbí. Za fotografování lidé v těchto krajích nic nechtějí, ale po přátelském rozhovoru a několika pěkných snímcích je těžké odejít, aniž byste si nekoupili alespoň něco málo z jejich sortimentu – samozřejmě pokud je to k snědku –, a nepřispěli jim tak na živobytí.
Jak fotit na bazaru?
Fotografování v takto inspirativním prostředí není obtížné. Přesto však mají bazary určitá specifika a mohlo by se proto hodit uvést několik praktických rad a triků, jak fotit na bazarech. Můžete na nich pořídit především skvělé portréty, snímky zátiší, etnografický dokument nebo i solidní reportáž.
1. Zkuste nalézt trochu drzosti na úkor ostychu. Pokud byste byli vnímáni jako vetřelci a focením obtěžovali, tak to poznáte. Svolení domorodce k focení je nejen v islámských zemích sice slušné a žádoucí, avšak vede pak k nepřirozenému pózování osloveného člověka. Někdy pomůže ještě jeden nečekaný snímek o dvě vteřiny později. Osobně raději napřed fotím a pak se můžu přetrhnout s pochvalami jeho stánku – klidně česky, důležitý je úsměv a intonace. Samozřejmostí je předvedení fotky na displeji.
2. Mějte fotoaparát v pohotovosti, protože pěkná scéna, kterou zaregistrujete, se jen zřídkakdy opakuje. S čekáním se scéna málokdy „vylepší“ – lidé se otáčejí, zevlouni zaclánějí nebo si vás „objekt“ všimne a přestane se chovat přirozeně.
3. Komponování snímků musíte mít zažité (zlatý řez, úhlopříčná kompozice, opakování ve scéně – viz fotografická literatura), protože na její vymýšlení není v těchto případech obvykle čas. Drobné chyby kompozice ale můžete později doladit ořezem snímku v editoru.
4. Na dobře osvětlených místech používejte teleobjektiv (u kompaktů vysunutý zoom), který vykouzlí rozostřené pozadí, jaké neodvádí pozornost od hlavního zaostřeného motivu. Vzniknou tak skvělé portréty prodavačů, zákazníků nebo jejich vzájemných interakcí (předávání peněz, smlouvání apod.). Protože však teleobjektivem fotíte z větší vzdálenosti, míhají se mezi vámi a objektem lidé, takže buď musíte situaci hlídat, nebo pak mocně snímky promazávat, nebo foťte z lehce vyvýšeného místa (schody, zaparkovaný valník, apod.). Najít takové dobře situované stanoviště je poklad.
5. V krytých bazarech bývá málo světla, na teleobjektiv zapomeňte. Samozřejmě můžete k dosažení ostrých snímků nastavit vysokou citlivost, ale na úkor vyššího šumu. Pokud je ovšem možné si někde postavit stativ (položit fotoaparát) využijte naopak schválně dlouhých časů (1/4–1 s) k vytvoření dynamického rozmáznutí proudících lidí, zatímco zboží a čekající prodavači zůstanou ostří.
6. Působivé snímky vzniknou i použitím ultraširokoúhlých objektivů (kompakty bohužel ani při zcela zasunutém zoomu takto krátké ohnisko neposkytují), s nimiž lze pracovat i za horšího osvětlení z ruky a které kromě prodavače zaberou i celý sortiment jeho zboží, takže divák získá přehled o celkové atmosféře a široký úhel ho vtáhne do děje. S širokoúhlým objektivem musíte sice pochopitelně sami být přímo v centru dění, ale díky extrémnímu úhlu záběru si lidé kolem myslí, že už jsou mimo záběr. Musíte však dávat větší pozor na rušivé prvky v pozadí, protože širokoúhlé objektivy se vyznačují velkou hloubkou ostrosti.
7. Při operování s fototechnikou na bazarech a jiných zalidněných místech musíte obecně dávat pozor na zloděje. Nejde ani tak přímo o fotoaparáty, ale spíš o peněženku nebo batoh, což může být snadná kořist, když jste zaujati focením. Cennosti je třeba nedobytně schovat a pomůže tvářit se dostatečně suverénně, protože zloději jsou svojí podstatou zbabělci, kteří se vám bojí postavit přímo. Případně vás může jistit zezadu spolehlivý partner.
Lukáš Synek