Barcelona v kostce: Průvodce po památkách, dopravě a jídle

Chtěli jste na Prima ZOOM trochu víc cestování? Tady ho máte…

Španělsko je oblíbená destinace. Není daleko, dostat se tam není díky častým leteckým spojům problém a láká na bohatou historii, krásnou přírodu i parádní místa na koupání. Na své si tu přijde úplně každý a není potřeba kvůli tomu procestovat celou zemi. Stačí si zajet na severovýchod do Barcelony, kde budete mít o zábavu postaráno. Ať už vás láká cokoliv.

Památky od Gaudího

I kdyby vás nezajímala historie a památky, pár míst v Barceloně jednoduše navštívit musíte, protože doslova berou dech. Tím nejslavnějším je chrám Sagrada Família. Stavět se začal v roce 1882 a pořád ještě není hotový, ale už teď se jedná o dílo, na které budete koukat s otevřenou pusou. Především díky genialitě velmi nekonvenčního architekta Gaudího. Není divu, že sem vedou kroky většiny turistů, naštěstí si lze koupit lístky, díky nimž můžete frontu předběhnout. A taky vyjet na jednu z věží a podívat se, jak Barcelona vypadá z ptačí perspektivy.

Pokud byste Gaudího neměli dost, určitě stojí za vidění i Casa Batlló s balkóny ve tvaru lebek nebo Casa Milà, která vypadá jako skála, do níž pěkných pár let mlátily mořské vlny a vítr. Mimochodem přezdívá se jí La Pedrera – kamenolom. Při pohledu na ni je celkem jasné proč. V Casa Milà si můžete prohlédnout byty, které Gaudí navrhl, a také výstavu věnovanou přímo jemu. Casa Batlló zase sází na virtuální realitu.

Fotbal, vyhlídka a pláže

Vedle Sagrada Famíĺia je ovšem ve španělském velkoměstě ještě jeden chrám. Ten fotbalový. Řeč je samozřejmě o Camp Nou, kde fotbalová Barcelona hraje už od roku 1957. Vejde se sem 99 000 fanoušků, ale stadion si lze prohlédnout, i když zrovna není žádný zápas. A jeho velikost bude určitě fascinovat i ty návštěvníky, kteří nemají tušení, v kolika se fotbal vůbec hraje. Během své návštěvy si samozřejmě budete moci prohlédnout i nejslavnější trofeje, které hráči Barcelony vybojovali.

Pokud vás však víc než sport zajímá dávná nebo i čerstvější historie, určitě zajděte do Muzea historie města, kde se nacházejí památky z doby starého Říma, ale i nedávné minulosti. Mimochodem vždy první neděli v měsíci je sem vstup zdarma. A pak je tu třeba kopec Montjuïc, kde se nachází několik muzeí, stará pevnost z 18. století, kam lze dojet lanovkou, botanická zahrada a především tu najdete parádní výhled na celé město. A koupání? Žádný problém. Kolem Barcelony jsou kilometry pláží a záleží jen na vás, kde se rozhodnete rozvalit se v písku. Jen počítejte s tím, že čím západněji půjdete, tím přeplněnější a víc „trendy“ pláže budou.

Doprava

Barcelona není zrovna malé město, ale nebojte se, v centru si bez problémů vystačíte s chůzí – ty nejslavnější památky totiž od sebe nejsou příliš daleko. Kdo by přece jen preferoval autobusy, tramvaje nebo metro, nikdo mu nejspíš bránit nebude. Jen vlastní peněženka. V automatech si můžete koupit jízdenku na jednu jízdu (pozor, neplatí pro jízdu na letiště, na to jsou zvláštní lístky!), ale výhodnější je pořídit si dvou až pětidenní jízdenku nebo tzv. T-Casual.

Ten stojí 11.35 Euro a budete se moci svézt desetkrát, což se docela vyplatí (i když bohužel děti starší čtyř let vyjde doprava stejně draho jako dospělé). V Barceloně jsou dále populární i kola, takže pokud se nebojíte do toho šlápnout, klidně můžete. A alespoň vám pořádně vyhládne, protože si v Barceloně na své přijdou i fandové dobrého jídla.

Jídlo

Ráno je nejlepší, když na talíři najdete Xuixo. Tahle dobrota má hodně blízko ke koblize, ale pokud nejste na sladké, určitě zkuste španělskou omeletu. Jen se připravte, že se nacpete víc než z těch českých – ty v Barceloně jsou totiž plněné bramborami a cibulí. Určitě si však nechte v břiše místo i na další dobroty, jako je třeba paella, typicky španělské jídlo z rýže, již doplňuje zelenina, maso, plody moře, fazole nebo třeba hlemýždi. Paella se mimochodem připravuje poměrně dlouho, takže pokud by vám někdo naservíroval talíř po pár minutách, zbystřete. Nejspíš to nebude originál a ta správná paella.

Dále zkuste třeba iberijský špek nebo bombas, dobrotu z brambor a mletého masa, která dostala svoje jméno podle granátů, jež během občanské války podomácku vyráběli revolucionáři. A jako sladkou tečku pak doporučujeme vyzkoušet churros, jakési „koblihovité“ plátky. Svůj původ mají v Portugalsku, ale Španělé je milují úplně stejně.

Letadlem se do Barcelony dostanete za dvě hodiny a pak už je jen na vás, jestli budete chtít odpočívat na pláži, obdivovat architekturu, zajít si na fotbal nebo se ládovat místními dobrotami. Tohle město člověka jen tak bavit nepřestane. A ví se to o něm, takže se připravte na to, že krom vás tam bude nejspíš i spousta dalších turistů. Každý rok jich sem přijede kolem devíti milionů lidí!

Text: Michal Krejčí

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom