Phubbing je nový nešvar ve společnosti aneb Jak Facebook krade milenky
Stačily dvě vyřízené SMS během hodinového hovoru a bylo jasné, že z nově vznikající známosti nic nebude. Nový milenec totiž propadl phubbingu.
Euroatlantická civilizace dokonale podlehla mobilním technologiím. Možnost cokoliv si okamžitě ověřit (nebo se o to alespoň pokusit) láká každého majitele chytrého telefonu. Sousloví „strýček Google všechno ví“ krásně ukazuje naši naivitu (strýček Google ví jen zlomek toho, co ví lidstvo) a zároveň luxus nevědění, když k tomu, abych věděl, stačí zvednout telefon. Mít možnost se obratem dozvědět potřebné je na jednu stranu naprosto úžasná věc. Na stranu druhou nám uniká, jak moc jsou mobilní technologie pro naše okolí obtěžující a náš vztah ohrožující.
Na rande si vypněte mobil
Svět kolem nás je neustále online, což v praxi znamená, že být neustále k zastižení se i pro nás stalo normou. James Robert a Meredith David z Baylor Univerzity of Texas se rozhodli fenomén mobilního obtěžování prozkoumat trochu hlouběji. Do svého výzkumu zahrnuli 175 partnerských dvojic a ukázalo se, že naprostá většina potvrdila jejich domněnku. Nadužívání mobilních technologií jedním z partnerů během vzájemného soužití označila jako jeden z hlavních vztahových problémů. K těm dalším se řadily nejen finance, ale například i neuspokojivý sexuální život či problémy s výchovou dětí.
Phubbing
Představte si scénku, která se skutečně odehrála a bezesporu odehrává i dál. Jen jinde a s jinými aktéry. Uprostřed vášnivého polibku si on nenápadně zkontroluje facebookové statusy na mobilu, aby pak na ně, až bude alespoň malá příležitost, co nejrychleji zareagoval. Je jasné, že pozornost vůči partnerce v tu chvíli upadá, což se logicky odrazí na jejím zájmu i psychickém naladění. Lidově řečeno, bude pekelně naštvaná, že v žebříčku priorit stojí až za telefonem. Podle „něj“ o nic nejde, podle „ní“ je to jasně urážlivé chování. A podle psychologů jde o phubbing, což je nové slovo vzniklé ze slov phone (telefon) a snubbing (urážení, ignorování). Jedná se o jev velmi rozšířený, a navíc čím dál častější. Podle jedné studie má kontrolovat průměrný Američan svůj telefon každých 6,5 minuty a 75 % dotázaných nikterak nepřekvapivě přiznalo, že v průběhu phubbingu, tedy kontrolování zpráv, SMS či informací na sociálních sítích, rapidně klesá pozornost vůči partnerovi s nímž právě komunikují.
Pokud si sáhneme do svědomí, tak si bezesporu každý z nás vzpomene na situaci, kdy se choval takto nevhodně. Jistě, jsou situace, kdy je nutné zareagovat (hovor od šéfa), ale mnohem častější a mnohem pravděpodobnější je, že virtuálně elektronická komunikace může počkat. Zatímco váš partner fyzicky vidí a nelibě nese ignorování ve prospěch mobilů či tabletů, člověk na druhém konci pomyslného „drátu“ většinou okamžitou odpověď neočekává. Proto se vyplatí dávat přednost živému před virtuálním. Podle psychologů se jedná o taktiku, která by se nám ještě pořád měla dlouhodobě vyplácet. I bez phubbingu je rozvodů víc než dost.
Text: Topi Pigula