Vůz, ve kterém jel v době atentátu Reinhard Heydrich Zdroj: Profimedia.cz
27. května 1942 krátce po půl jedenácté dopoledne zaútočili v Praze-Libni dva muži na projíždějící automobil zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Útočníky byli Jan Kubiš a Jozef Gabčík, českoslovenští vojáci vycvičení ve Velké Británii. Do Protektorátu Čechy a Morava seskočili v noci na 29. prosince 1941 v rámci výsadku Anthropoid.
Heydrich byl zraněn střepinou z bomby vržené Janem Kubišem a 4. června 1942 na následky zranění zemřel. Útočníci pak spolu s dalšími parašutisty svedli 18. května poslední boj s německými jednotkami, během kterého si v kostele svatých Cyrila a Metoděje v bezvýchodné situaci vzali život. Další parašutisté zahynuli na jiných místech protektorátu, pozavíráno a popraveno bylo několik tisíc domnělých nebo skutečných spolupracovníků parašutistů a jejich rodinných příslušníků včetně obyvatel Lidic a Ležáků.
Vůz, ve kterém jel v době atentátu Reinhard Heydrich Zdroj: Profimedia.cz
Likvidace vůbec nejvýše postaveného nacisty během druhé světové války upevnila pozici československé exilové vlády v Londýně. Heydrich byl pravou rukou šéfa SS Heinricha Himmlera a patřil mezi dvacet nejbližších spolupracovníků vůdce třetí říše Adolfa Hitlera. V září 1941 byl jmenován zastupujícím říšským protektorem v Protektorátu Čechy a Morava, kde okamžitě zahájil likvidaci odboje. V lednu 1942 předsedal Heydrich přísně tajnému setkání špiček třetí říše známém jako konference ve Wannsee, jehož cílem bylo dohodnout postup při likvidaci Židů v Evropě.
Málo známé skutečnosti o působení Reinharda Heydricha v Praze i o samotném atentátu najdete v dokumentu Utajené příběhy českých dějin: