Nejpopulárnější náboženství v Číně? Stal se jím nečekaně islám!
Když se řekne Čína, asi si představíte spíš budhismus, taoismus nebo konfuciánství...
Vztah Číňanů k náboženství je komplikovaný. Většina příslušníků starších generací byla vychována v přísně ateistickém duchu, takže u nich se žádný zájem o náboženství neprojevuje – už jen proto, že jim to většinu jejich životů mohlo přinést problémy. Ale co mladá generace vychovaná v multikulturním světě plném podnětů a kulturních vlivů z celého světa?
Na náboženské cítění si posvítil výzkum pekingské univerzity Renmin, o němž informuje web International Business Times. Sociologové, kteří studii vytvořili, zjistili, že nejpopulárnějším náboženstvím mezi Číňany ve věku do 30 let je islám.
Čína oficiálně uznává jen pět náboženství: budhismus, taoismus, katolicismus, protestantství a islám. Vládní komunistická strana je pochopitelně ateistická. Islámu považuje za svou víru 22,4 procent oslovených v této studii. „Islám má velmi mladou demografii,“ potvrdil pro novináře z Global Times profesor Wei Dedong, který se na této studii podílel.
Podle tohoto vědce to vládní představitelé chápou a s touto změnou čínského náboženského cítění počítají. Čím dál intenzivněji také ústřední vládní orgány komunikují se zástupci náboženství na místní úrovni.
Naopak na místní úrovni se vláda dostává s muslimy do konfliktů. Například v západní provincii Číny, v Ujgurské autonomní oblasti, kde žije muslimů nejvíc, se místní úředníci rozhodli letos omezit muslimské oslavy Ramadánu. Zakázali dětem a státním zaměstnancům, aby dodržovali půst, který je na Ramadán v islámu přikázaný…