Kde všude se skrývá klíč ke dveřím vedoucím k průlomovým objevům?
Speciály Umíte si představit život bez těchto objevů?

Průlomové objevy

Jsou objevy, které otevřely lidstvu dveře k poznání budoucnosti i minulosti.

Na seriálu Průlomové objevy se podíleli vyhlášení filmoví tvůrci současnosti od Rona Howarda přes Petera Berga až po Bretta Ratnera. Přední vědci z prestižních univerzit a laboratoří vás seznámí s nejnovějšími pokroky ve svých oborech.

Průlomové objevy: Léčba rakoviny

Řetězovou reakci vedoucí k rakovině může spustit jedna jediná buňka v těle. Vlastní imunitní buňky nerozpoznají ty rakovinotvorné a tělo tak nechrání. Specialisté se proto pokoušejí v laboratoři vyvinout takovou buňku, která by tu rakovinotvornou odhalila.

 

Aktuální díl dokumentátní série Průlomové objevy si můžete přehrát ZDE:

 

Průlomové objevy: Kyberterorismus

Defcon je největší hackerský kongres v USA, který sdružuje lidi, kteří neustále zkoušejí něco nového. Dnešní doba vnímá hackera hlavně v negativním slova smyslu. Ve světě hackerů se oni sami dělí na černé a bílé, zlé a dobré. Ty dobré si firmy najímají, aby je záměrně hackli a našli tak díry v jejich obranném systému.

Průlomové objevy: Předvídání budoucnosti

Příval digitálních informací se neustále zvětšuje a právě množství dat mění povahu předvídání. Obor prediktivní analytika je technologie velkých dat a hledá zákonitosti tam, kde je běžně nevidíme. Například Google vyvinul v roce 2016 tzv. učící se neuronovou síť, která si hraním různých druhů her vytvořila vlastní intuici. Některé učící systémy tak už mají lepší rozeznávací schopnost než lidé. Využívá se toho například v předpovídání počasí, snažíme se také předvídat trestné činy.

Průlomové objevy: Léčba psychedeliky

Psychedelické drogy byly dříve zkoumány jako lék. LSD, psylocibin (houbičky) a ibogain jsou látky, které se odjakživa používaly k léčbě nebo se pro ni zkoumaly. Dnes jsou však tyto látky klasifikovány bez medicínského významu. Přesto všechny tyto drogy dokážou podle některých lékařů odstranit závislosti i abstinenční příznaky během několika hodin.

Průlomové objevy: Elektřina na vrcholu světa

Americká rozvodná síť je jedním z nejsložitějších systémů vytvořených člověkem. Pokud ale přestane pracovat, bude to pro celá města obrovský problém. Blackouty bývají často zapříčiněny poničením přenosových linek či přetížením v elektrárnách. Jedním z nejúčinnějších dostupných řešení jsou mikrosítě, které mohou pomoci stárnoucím rozvodným sítím budovaným podle koncepcí z konce 19. století.

Průlomové objevy: Hra o drony

Rychlý technologický pokrok posunul drony od velkých a složitých drahých strojů k malým a dostupným. Dalšímu pokroku brání jejich zneužívání teroristy. Skupina pověřená vládou USA zkoumá možnosti obrany před případným zneužitím dronů a jejich útokem, třeba jejich sestřelováním, chycením do sítí nebo přesměrování pomocí digitálního signálu.

reklama