30. října 2023 10:11

Co je vlastně Halloween? Dlabání dýně předcházela jiná zelenina, Američané tradici zmutovali

Halloween, tedy naše Dušičky, patří v USA mezi nejoblíbenější svátky vůbec. Jak ale tato oslava původně vznikla a k čemu sloužila?

Z obchodního hlediska jsou Vánoce největší obchodní příležitostí za celý rok. V České republice jsme v roce 2018 utratili za Vánoce kolem 10 tisíc Kč na obyvatele. To není malá suma a v západních státech, hlavně v Americe, mají obchodníci příležitost vydělat ještě o 2 měsíce dříve, než přijde hlavní sezona. Tím dnem je Halloween, který je nejen svátkem mrtvých, ale podle křesťanské tradice i svátkem Všech svatých (All Hallow’s Eve z původního anglického názvu).

Převlékání za duchy začalo kvůli úrodě

Halloween je podzimní festival a stejně jako Vánoce a Velikonoce měl původně mnohem hlubší spirituální význam. Už Gaelové (na Britských ostrovech později Keltové) věřili, že odchod léta a příchod podzimu otevíral bránu mezi živými a mrtvými. Nepříznivé počasí, které nepřálo sklizni, přisuzovali duchům a démonům.

Kvůli ochraně své půdy a úrody se tehdejší zemědělci převlékali za strašidla. Účel převlékání byl naprosto jednoduchý. Věřili, že pokud se budou pohybovat v kostýmu ducha kolem své půdy, tak je již jiný duch nenavštíví a půjde takzvaně o dům dál.

Čtěte také: Krátká historie korunovačních klenotů: Britové je našli za rohem ve zlatnictví

I vyřezávání dýní má svoji tradici v rámci ochrany před duchy. Kdyby jen kostýmy nestačily, tak Keltové vyřezávali obličeje duchů do tuřínu. Tato zelenina byla v Evropě dost rozšířená a používala se jako příloha k jídlu před dovezením brambor z Jižní Ameriky v 16. století. Využití této plodiny se později poněkud vytratilo, a proto se později začaly využívat dýně, které jsou barevnější a lépe korespondují s barvami podzimu.

Amerika to vzala za své

Do Spojených států se tradice Halloweenu dostala díky irským imigrantům v 1. půlce 19. století. Ti i přes pozdější evangelizaci nezapomněli na své pohanské kořeny a oslavovali Den mrtvých tak, jak se patří. V pozdějších letech se už Halloween stal důvodem pro setkávání sousedů, koledování a vymýšlení nejrůznějších druhů zábavy.

Mladí lidé ho v dnešní době spíše berou jako den, kdy se mohou stát kýmkoliv a mohou zároveň dát prostor svému chlípnému já. Nezapomíná se ani na smrt. Strach z ní přitahuje člověka od nepaměti a v dnešní relativně poklidné době se k ní lidé civilizovaných státech blíže nedostanou. Samotný strach nejen zvyšuje přítomnost adrenalinu v krvi a někomu dodává příjemné mrazení v těle, ba dokonce zvyšuje přítomnost hormonu dopaminu v mozku. Dopamin se nazývá hormonem štěstí a na jeho dávku se dá snadno zvyknout. Není tedy divu, že si Američané v Halloweenu tak libují.

Obchodníci této lidské vlastnosti dokonale využili. V roce 2018 Američané utratili za kostýmy a přípravy na Halloween 9,1 miliardy dolarů a útrata se poslední roky drží na druhém místě v žebříčku hned po Vánocích. Vzdání úcty mrtvým a svatým se tak poněkud vytratilo na úkor komerčního světa a sebeuspokojení.

V Evropě je přístup k Halloweenu o poznání chladnější a u nás se mnoho lidí stále drží Dušiček. I přes tlak obchodů na podzimní, respektive halloweenskou dekoraci se dost Čechů nenechá unést a raději zapálí svíčku na hřbitově.

Zdroj: History.com

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom