Angličtina je jen dialekt čínštiny a evropské dějiny jsou podvod – tvrdí čínští vědci
Čína je země (ne)omezeného intelektu a zpochybňuje, co se dá. Od historie Evropy po angličtinu
Angličtina není samostatný jazyk, ve skutečnosti se jedná jen o řeč, která se vyvinula z mandarínštiny. Oznámila to skupina čínských akademiků, kteří také věří, že Evropa nemá žádné dějiny a vše v její historii až do 15. století je smyšlené. A na druhou stranu se Čína snaží například rozsvítit umělý Měsíc.
Anglicky yellow je čínsky padající list
Prohlášení expertů ze Světové asociace pro výzkum civilizací může být šokující. Na prvním Čínském mezinárodním summitu o vzdělávání, který se konal v Pekingu, přišli s několika smělými hypotézami o evropských dějinách – například, že všechny evropské jazyky vzešly z mandarínštiny. Viceprezident této skupiny vědců Zhai Guiyun řekl reportérům z deníku Sina Online, že důkazem jsou slova jako anglické yellow (žlutý) – to je podle něj prokazatelně motivováno barvou podzimních listů a jeho výslovnost je téměř stejná jako čínský výraz pro „padající list“.
Přišel čas padajícího listí Zdroj: pixabay.com
Dodal, že anglická výslovnost slova shop (obchod) je prakticky stejná jako čínské slovo se stejným významem a slovo heart (srdce) zase nápadně připomíná výraz pro jádro v mandarínštině. To a další výrazy je podle něj důkazem, že angličtina je pouhým dialektem mandarínštiny.
Mateřský jazyk nejvíce lidí na světě? Čínština
Mandarínština je nejrozšířenějším jazykem v Číně a také rodnou řečí nejvíce lidí na světě. Je pravda, že jak angličtina, tak i mandarínština sdílejí řadu výrazů, které se do nich dostaly během historie. Tak například slovo kečup vzniklo v malajštině, ale pak se z ní rozšířilo do angličtiny i mandarínské čínštiny.
Podle čínských akademiků Evropa nemá historii. Co kdyby evropští akademici začali tvrdit totéž o Číně? Zdroj: pixabay.com
Podle čínských akademiků Evropa nemá historii. Co kdyby evropští akademici začali tvrdit totéž o Číně? Zdroj: pixabay.com
Z pohledu západní jazykovědy se jedná o naprostý nesmysl; čínské „důkazy“ jsou jen shody, jichž se mezi desítkami tisíc slov najde vždy dostatek – podobně se kdysi, v dobách, než vznikla systematická jazykověda, spekulovalo o nápadné podobnosti keltských jazyků a japonštiny.
Smyšlené dějiny
Viceprezident Zhai ale nemířil jen na jazyk; podle něj vlastně neexistuje nic podstatného v prakticky celých evropských dějinách. Tak například Shakespeare nebyl autorem svých her a dějiny našeho kontinentu jsou jen pohádkou bez řádných důkazů.
Evropa podle něj falšovala příběhy ze starověkého Egypta, Řecka a Říma a upravovala je podle čínských dějin. „Před 15. a 16. stoletím neměla Evropa dějiny, jen mýty a legendy.“ Západ se podle něj styděl za neexistenci dějin ve srovnání s bohatou historií Číny, a tak si je zfalšoval. „Trvalo mu to přes 500 let.“
Podle čínského experta tedy o evropských dějinách do konce středověku nedokážeme říci vůbec nic – a od začátku novověku celá Evropa pracovala na tom, aby své dějiny zfalšovala a vylepšila si tak svou pozici vůči Číně.
Přepisování dějinách
Přepisování dějin ve prospěch ideologie je v dějinách velmi časté, právě nacionalismus je tím nejčastějším důvodem. Řada vypjatě nacionalistických hnutí potřebovala, aby jejich národ/etnická skupina/jazyková rodina v historii vypadaly lépe, a tak si pomocí divokých spekulací založených jen na dojmech a nikoliv vědecké práci své dějiny vylepšovaly.
Známý je například sovětský pokus přepsat dějiny vědy: během stalinizace vyšlo několik publikací, které hledaly autory všech důležitých vynálezů na území Ruska. Žárovka, telefon, ruchadlo, dynamo, polovodiče – nic z toho dle této propagandy nevzniklo na dekadentním Západě, ale v mozcích slovanských myslitelů.
Bizarnost z Česka
I v našich krajích se našli pseudovědci, kteří se pokoušeli zdůraznit význam vlastní historie pomocí lží. Těmi nejslavnějšími byli Hanka a Linda, kteří pro to dokonce zfalšovali Rukopis královédvorský..
Text: Martin Kolář