Velké civilizace, které záhadně zmizely: Mayové nebo Atlantida v tom nejsou sami

Některé reálně existovaly, jiné jsou jen odrazem bájí. Přesto zaniklá města, říše i celé kontinenty nepřestávají provokovat fantazii vědců, fantastů i obyčejných lidí. Připravili jsme výčet deseti nejvíce tajemných zmizelých kultur světa.

O některých zaniklých civilizacích jste určitě slyšeli. Klidně se ale vsadíme, že v našem článku najdete i pár kultur, které vám cestu dosud nezkřížily.

10) Pravěká Lemurie

Debata o tom, jestli ztracený mytický kontinent Lemurie vůbec existoval, probíhá více než 100 let. Gigantický kontinent, který údajně během obří katastrofy klesl na dno moře, bývá nejčastěji umisťován do oblasti mezi Srí Lankou a Madagaskarem. Za svůj název každopádně vděčí čistě vědeckému sporu, kdy si biogeografové v 19. století nedokázali vysvětlit, jak se vzaly kosti madagaskarských lemurů v Indii.

Čtěte také: Podivín Karl May: Otec Vinnetoua podváděl a chronicky kradl. Za jeho smrt mohla i otrava

Podle ruské okultistky Heleny Petrovny Blavacké byli Lemurijci jednou ze sedmi původních ras na Zemi. Asi 2 metry vysocí hermafrodité měli žít v třetihorách a jejich potomky byli Atlanťané, údajní obyvatelé bájné Atlantidy. Přestože neexistuje žádný důkaz o existenci Lemurie, spousta lidí o ní nepochybuje. Je to dáno i tím, že báje o ní přežívají v indické mytologii a příbězích původních obyvatel Austrálie a Polynésie.

9) Harappská kultura

Na území jihovýchodního Pákistánu a západní Indie se v období 3000–2500 př. n. l. rozkládala podivuhodně vyspělá kultura. Tato civilizace postavila z cihel asi deset velkých měst včetně nejznámějšího Mohendžodára s vlastní kanalizací, sofistikovaně uspořádanými ulicemi, a dokonce soukromými toaletami. Harappská kultura po sobě zanechala popsané destičky, rozluštit se je ale dosud nepodařilo. Většina artefaktů harappské kultury včetně hlavního města stále čeká na objevení.

Co přivedlo tuto vyspělou kulturu k zániku, není jasné. Jedna teorie se točí kolem záhadné neporazitelné zbraně astravidjá, popsané ve staroindických textech. Měla zabíjet děti v ženských lůnech dokázat zničit celé země a národy na další generace. Po použití astravidji měl následovat oslnivý záblesk a plameny, které sežehnou vše živé a ničí budovy na velké ploše. Že by tedy Harappská kultura disponovala... jadernými zbraněmi, které ji nakonec zničily?

8) Zapomenutá království Tibetu

Při pátrání po minulosti Tibetu dříve nebo později narazíte na odkazy na šangšungské království a s ním spojené starobylé náboženství boenismus. Toto náboženství údajně založil Tonpa Šenrab Miwoče, jehož ve 13 letech unesl zlý démon a držel jej 13 let v zajetí. Poté ale Tonpa dokázal věštit, vymítat duchy a porážet démony. Byl také významným astrologem a lékařem.

Čtěte více: Velcí masožraví netopýři osídlili ruiny mayských měst. Podlahy chrámů jsou teď poseté kostmi

Šanšungskému království v západním Tibetu postupně vládlo celkem 18 králů, neexistují o nich ale žádné záznamy. Nejvýznamnější osobností této části dějin Tibetu tak zůstává Tonpa Šenrab zvaný také buddha Šenrab. Boenismus existuje dodnes, v mnoha detailech se liší od většinového buddhismu.

7) Poselství Olméků

Civilizace Olméků je považovaná za předchůdce mayské civilizace. A stejně jako Mayové jsou i Olmékové spojováni s mnoha záhadami. Neznámý je už jejich původ – slavné olmécké kamenné hlavy mají podivnou fyziognomii, která připomíná rysy Afričanů. Mohlo by jít o výsledek vzácné genetické kombinace, podle jiné teorie však zobrazují cizince, kteří sem podle legend dorazili na lodi.

Archeologický průzkum ukázal, že olmécká civilizace byla na vrcholu od 12. do 4. století př. n. l. a podle některých badatelů byli Olmékové vynálezci písma a matematiky, které později převzali Mayové. Vysoká úroveň znalostí této kultury vyvolává otázky, zda je náhodou nezískali kontaktem s mimozemskou civilizací. Některé jejich sochy jako by pozorovaly oblohu v očekávání návratu dávných návštěvníků.

6) Çatal Hüyük, Řím neolitu

Jihovýchod Turecka se stal v dávné minulosti místem vzniku pravděpodobně nejstaršího osídlení na Zemi. Město Çatal Hüyük odborníci označují za Řím neolitu – jeho rozkvět datují do období 7500–5700 př. n. l., tedy dávno před slavnou éru egyptských stavitelů pyramid. Architektura města je postavena na struktuře pláství, jednotlivé příbytky byly přístupné jen shora z ploché střechy.

Obyvatelé věřili v posmrtný život a užívali halucinogeny. Kolem 5. tisíciletí bylo město nečekaně opuštěno. Mohla za tím být změna klimatu, díky čemuž udeřilo dlouhodobé sucho. Dodnes nevíme, kam místní obyvatelé odešli.

Mohlo by vás zajímat: 5 největších zjištění o UFO v roce 2022: Nově odtajněná videa i skutečná Akta X

5) Stará města Amazonie

Většina lidí si myslí, že je Amazonie pouze neprostupná džungle a jedno z mála míst na Zemi, které se od starověku nezměnilo. Jenže nedávné objevy v oblasti horního toku řeky Xingu vyvracejí teorie o tom, že v Amazonii nikdy žádná vyspělá civilizace neexistovala. Antropologové objevili v hustém porostu neporušené pozůstatky starověkých měst patřících k civilizaci, která svého rozkvětu dosáhla mezi 13. stoletím a polovinou 17. století našeho letopočtu.

Ve zdejších městech žilo až 60 000 lidí, satelitní snímky objevily pozůstatky kamenných staveb a obří geoglyfy podobné těm na peruánské planině Nazca. Účel podivných staveb zůstává záhadou – mohly sloužit k astronomickým pozorováním, podle některých badatelů pak místní lidé jejich prostřednictvím komunikovali s loděmi mimozemšťanů.

4) Zničení Etrusků

Historici stále netuší, odkud Etruskové pocházejí. Jejich civilizace existující v oblasti Toskánska v 8.–2. století př. n. l. byla velmi rozvinutá a sofistikovaná a etruské městské státy sloužily za vzor Římanům. Stejně jako Egypťané byli Etruskové posedlí posmrtným životem a zobrazovali ve svých bohatě zdobených hrobkách démonické obyvatele záhrobí.

Ani vysoká vyspělost kultury ale neuchránila 12 etruských měst před útoky Keltů ze severu a Římanů z jihu. Etruská civilizace byla zničena a zbylo po ní minimum písemných záznamů.

3) Dilmunský ráj

Dilmun je hlavní ostrov arabského Bahrajnu a také sumerské označení civilizace, která toto místo ležící na cestě mezi Mezopotámií a údolím Indu po dva tisíce let obývala. Ze záznamů na hliněných destičkách lze předpokládat, že tento malý kus země sloužil jako model biblického ráje. Sumerský mýtus o Enkim a Ninchursag se odehrává na nádherném ostrově Dilmun, kde lvi nezabíjejí a vlci neohrožují jehňata. Neexistuje tu smutek, smrt ani nemoci.

Čtěte také: Aligátoři už útočí na Američany i u domovních dveří. Ještě nedávno byli na pokraji vyhubení

Náboženské představy obyvatel Dilmunu se velmi podobaly těm v Mezopotámii nebo Egyptě. Archeologové odhadují, že se na souostroví nachází kolem 350 000 hrobek, z nichž mnohé obsahují kosterní ostatky dětí, hadů nebo opic. Pravda o ideálním ráji, kde by všichni chtěli žít, ale obětovávají se tam děti, tak zřejmě bude jiná.

2) Tajemství Mayů

Mayské chrámy byly opuštěny někdy kolem roku 830 našeho letopočtu, důvod je neznámý. A stejně neznámý je i původ kultury, která měla ohromující znalosti kalendáře, astronomie a matematiky. Nápisy na kamenných památkách popisují události staré 400 milionů let, mayské kroniky pak nazývají místo, odkud Mayové přišli, Tula.

Jde o místo, které má čtyři rozměry – východ, západ, nebe a podsvětí. Mayský výraz tula označuje jak fyzickou polohu, tak centrum transcendentních sil. Je možné, že Mayové popisovali možnost vstupu do jiných světů a že se tyto světy nacházely ve vesmíru?

1) Bájná Atlantida

Historik a filozof Platón psal o Atlantidě poprvé ve 4. století před naším letopočtem. Podle badatelů pátrajících po této zmizelé civilizaci je právě tento fakt silným argumentem pro její existenci. Mělo jít o námořní supervelmoc, která dobyla velkou část západní Evropy a Afriky. Po neúspěšném útoku na Athény ale klesla během jediného katastrofického dne na dno oceánu.

Podle historiků chtěl Platón jen představit ideální model společnosti a žádná taková civilizace 10 000 let před naším letopočtem neexistovala. S tím se však nechtějí smířit další badatelé, podle nichž je egyptská civilizace dědicem Atlantidy a pozůstatky bájné říše hledají v západním Atlantiku.

Zdroj: Encyclopedia Britannica

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom