7. prosince 2022 11:33

Před 42 lety byl zastřelen John Lennon. Co se tehdy stalo?

Po rozpadu Beatles nejzlobivější „brouk“ hlásal mír a stal se veřejným nepřítelem USA. Jeho život skončil tragicky.

Kdo by neznal slavného muzikanta a zakládajícího člena skupiny Beatles. John Lennon byl výraznou osobností šedesátých i sedmdesátých let nejen pro své hudební nadání, ale i pro své politické postoje a boj proti Nixonově vládnutí ve Spojených státech.

Mír v posteli

Po rozpadu Beatles se John Lennon se svojí životní partnerkou Yoko Ono pustil do avantgardního umění a produkovali nahrávky, které jak neodborná, tak i odborná veřejnost odsuzovala. Při vydání prvního avangardního alba Unfinished Music No. 1 Two Virgins pobouřili veřejnost nahou fotkou jich obou. John Lennon toto rozhodnutí v pozdějším televizním rozhovoru zdůvodnil jednoduše: „Když jsme se zamilovali, tak jsme si připadali jako dvě panny, které nemají potřebu nic skrývat.“

Už tehdy se hlavně ve Spojených státech tato deska zabavovala kvůli obscénnosti. Jen v New Jersey zmizelo z prodeje 30 tisíc kopií. Každopádně John Lennon tímto činem prolomil tehdejší tabu. Bylo to vůbec poprvé v historii hudby, co se nějaká mužská celebrita představila veřejnosti v celé své pýše. Rok 1969 neznamenal jen prolomení tabu nahoty. Slavný pár zaujal hlásáním celosvětového míru, když své líbánky strávil celý týden v posteli prezidentského apartmá číslo 702 amsterdamského hotelu Hilton.

Jelikož byl pár proslulý různými excesy a otevřeným postojem k nahotě, tak novináři čekali, že se stanou svědky nějakého živého porno představení. Nakonec se nedočkali, místo toho pár klidně seděl v posteli a rozmlouval o nutnosti celosvětového míru. Tehdejší vláda USA si z toho vzala jediné, je to reakce na tehdy probíhající konflikt ve Vietnamu.

Otevřená válka

Na podzim roku 1971 se Lennonovi přestěhovali do New Yorku. Právě zde vznikla „kampaň“ WAR IS OVER… if you want it (Válka skončila, pokud to chcete). V roce 1972 vydal John Lennon písničku s názvem Happy Xmas, jejíž text a pozdější hudební video je zaměřeno na tento i další podobné konflikty. Billboardy s názvem této písně se objevily takřka po celém světě a zasáhly nejvíce právě Spojené státy, které stály v čele tohoto konfliktu. Píseň a kampaň zapůsobila rozruch a dodnes, ačkoliv nepochopená, je stálicí ve vánočních hudebních výběrech.

Lennon se nespokojil s rolí hudebního hitmakera. Po dekádě strávené s Beatles se hledal a našel se v roli kritika bezpráví ve světě. To se značně projevilo na jeho hudbě, především textech. Album Sometime in New York City, které vyšlo v roce 1972,  je plné podobně laděných témat. Fanoušci ani kritici nejásali, ale Lennon byl po dlouhé době svůj, a dokonce si troufl se opřít do tehdejšího prezidenta Spojených států Richarda Nixona.

Jeho píseň Attica State sympatizuje s povstalci proti režimu, kteří byli zabiti během povstání. Ztrátu jejich života Lennon postavil nade vše. Dokonce později s Yoko Ono vydali ostré odsouzení amerického soudního trestnímu systému. Vzkaz byl jasný: „Osvoboďte vězně a uvězněte soudce.“ Tím si slavný pár zadělal na velký problém. Už předtím se o oba zajímala FBI a po této kampani byl její zájem ještě intenzivnější. Kvůli strachu z přímé konfrontace s prezidentem Nixonem byly hledány důvody, jak dostat oba ze země.

Jediný způsob, který by toto umožnil, byla Lennonova drogová minulost. Ještě za dob Beatles byl zatčen za držení omamných látek. Rozhodnutí úřadu bylo jasné – tajně sledovat a odposlouchávat Lennona a Yoko Ono, a pokud bude příležitost, tak je zatknout za držení omamných látek a předat vyšším autoritám, které by jim mohly zapovědět americkou půdu nadobro.

Den, kdy zemřela hudba

K deportaci nikdy nedošlo a situace se postupem času uklidnila. V roce 1975 se páru narodil syn Sean Lennon a John Lennon se rozhodl stáhnout do ústraní a věnovat se synovi. O pár měsíců později, v roce 1976, se úřady Spojených států rozhodly udělit mu zelenou kartu k trvalému pobytu na americké půdě.

Na hudební scénu se John Lennon a Yoko Ono vrátili až v roce 1980, kdy začali nahrávat očekávanou desku Double Fantasy. Deska vychází 17. listopadu a stává se nejúspěšnější deskou Johna Lennona ve Spojených státech. Tento úspěch byl bohužel vykoupen smrtí nejzlobivějšího brouka.

Když se Lennon a Ono vydávají 8. prosince dopoledne ze svého apartmá v budově Dakota v New Yorku, tak je čekal obvyklý dav fanoušků. Tentokrát byl mezi nimi i Lennonův vrah Mark Chapman. John Lennon mu dokonce věnoval autogram a fotograf Paul Goresh je spolu vyfotil. Když se pár vrátil kolem jedenácté večer ze studia domů, tak chtěl opět potěšit své fanoušky. Poté se vydal do domu, Yoko Ono vešla do recepce domu před Lennonem a v tu chvíli Mark Champan vystřelil pět ran z pistole ráže 38. První střela Lennona minula, ale ostatní našly svůj cíl. Všechny mu způsobily vážná zranění a přinejmenším jedna zasáhla srdeční aortu.

Recepční vyrazil Chapmanovi zbraň z ruky a při příjezdu policie seděl Chapman klidně na chodníku. Jedno z policejních aut odvezlo urychleně Lennona do nemocnice. Zde ho lékaři dvacet minut oživovali, ale marně. V lékařské zprávě se objevilo, že nikdo s takovými zraněními, jaká utrpěl John Lennon, nemohl přežít déle než pár minut.

Mark Chapman byl odsouzen k doživotnímu trestu. I přes každoroční odvolání zůstává ve věznici Attica poblíž Bufalla.

Úmrtí Johna Lennona způsobilo celosvětový smutek, který se dostal i za železnou oponu do naší republiky. Tehdy spontánně vznikla Lennonova zeď, která se nachází na Malé Straně nedaleko Karlova mostu. Dodnes se u ní konají různá setkání a 8. prosince zde fanoušci zapalují svíčky za hlasatele celosvětového míru.

Zdroj: History.com

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom