Varan komodský: Smrtící skus

Varan komodský: Smrtící skus

O pořadu

Historie varana komodského, největšího ještěra na světě, je stará miliony let, byl však objeven teprve před sto lety. Tento velice efektivní predátor žije na indonéském ostrově Komodo a sousedních ostrovech. Celkem se odhaduje, že na ostrovech žije asi 4 000 jedinců.

Australský biolog dr. Bryan Fry, věnující se výzkumu plazů, se za varanem vypravil na ostrov Rinca. Varan komodský dosahuje délky až tři metry a váží až 100 kg. Je velmi pozorný a chytrý, má vynikající čich a také zrak. U napajedel loví i o mnoho větší buvoly. Doktor Fry se nejprve chtěl dozvědět, kdy došlo k evolučnímu zvratu, který přivedl varany k lovu mnohem větší kořisti, než jsou sami. A zjistil, že to bylo v Austrálii, kde dodnes žije na dvacet druhů varanů, například varan pestrý, dokonale šplhající po stromech a lovící třeba mláďata vačice. Ve vývoji varanů pak ale došlo ke změně a jedinci se nápadně zvětšili. Největší z nich – varan megalania – měřil pět, možná i šest metrů, a žil v Austrálii před 500 000 až 50 000 lety. Další byl velice podobný varanu komodskému, a tak je zřejmé, že ačkoli dnes už v Austrálii tak velcí varani nežijí, jejich původ je třeba hledat právě zde.

Později, jak v Austrálii mizely lesy, se varani stěhovali na sever a někteří z nich – vynikající plavci – doplavali až na indonéské ostrovy, kde se stali prvními predátory. Jednalo se ale o osamocené jedince, takže se u samic vyvinula schopnost vytvořit v těle náhradní spermie, které oplodní vajíčka, z nichž se po téměř osmi měsících vylíhnou mláďata.

Kvůli rychlému pohybu má varan malou, lehkou hlavu a stisk jeho čelistí není silnější než stisk kočky domácí. Přesto je schopen lovit velká zvířata, do nichž se zakousne šikmo. Jeho 60 zahnutých zubů vyvolá páčení, na kterém se podílí celé tělo, především krk a silná ramena. Jeho skus tedy funguje na principu páky.

Varani často loví ve vesnicích domácí zvířata a občas napadají i lidi – zejména děti. Ve světě je velice rozšířená představa, že mají plnou tlamu bakterií, které mohou oběti přivodit smrt v důsledku infekce. Tomu ale doktor Fry nikdy nevěřil a rozhodl se tento mýtus vyvrátit. Bylo zjištěno, že dva druhy ještěrů – například korovec mexický – jsou jedovaté. Proč by nemohl používat jed i varan?

Doktor Fry se vypravil do Holandska, kam přivezl na vyšetření speciální magnetickou rezonancí hlavu korovce mexického a varana komodského. A zjistil, že posledně jmenovaný má skutečně v dolní čelisti jedovou žlázu. Díky zpola ochočenému varanovi v parku na Bali odebral jed, který přidal do vlastní krve. A zjistil, že varaní jed způsobuje, že se krev nesráží, poraněný jedinec tedy po opakovaných útocích neumírá hned, ale v důsledku neustávajícího krvácení a poklesu krevního tlaku. Proto může varan lovit kořist mnohem větší a těžší, než je sám ....

Vražední, ale pozoruhodní varani komodští, vývoj varanů, výprava na ostrov Rinca, skvělý dokument BBC