Rekonstrukce T-Rexe

Rekonstrukce T-Rexe

O pořadu

Dospělý tyranosaurus rex byl 5,5 tuny těžký a přes 12 m dlouhý. Brutální a hladový. Věda má o tomto zvířeti dostatek poznatků. Byly objeveny spousty koster dospělých jedinců, ale jedna otázka zůstává nezodpovězená. Co stálo na počátku těchto nebezpečných predátorů? Vědci se domnívají, že po narození nebyli větší než kočka domácí. Jak mohli přežít v brutálním světě před 65 miliony lety? Jak chodili, běhali, jedli? Byli to lovci nebo oběti?

Proslulý výrobce modelů Hall Train se pokusí vytvořit model jednoročního chodícího tyranosaura rexe. Existuje několik indicií, které ještě nikdo nedotáhl do úspěšného konce. Vědci dosud objevili jen několik fragmentů kostí mladého tyranosaura rexe, ale pokud má někdo dokázat z nich vytvořit model, bude to Hall Train. Je to umělec, který pracuje ve službách vědy. Vezme si na pomoc umělce a přírodovědce Jason Broughama a společně budou pracovat na modelu, který bude 180 cm dlouhý a 90 cm vysoký – rychlý běžec plný síly a hbitosti. Zvíře, které lidé ještě nikdy neviděli.

Mladý tyranosaurus rex nevypadal jako jeho rodiče a jeho kůže byla pravděpodobně pokryta peřím. Ne takovým, jaké mají ptáci dnes, ale spíš to připomínalo chlupy. Vypadal asi jako ptáci běžci. Živil se brouky, ještěrkami a malými savci. A komu musel čelit? Dospělý tyranosaurus rex byl schopen sežrat 230 kg masa najednou, ale mládě bylo na jídelním lístku mnoha predátorů. 80 % mladých tyranosaurů rexů se nikdy nedožilo sexuální zralosti. Byli, na rozdíl od dospělého, na samém konci potravního řetězce. Když však dosáhli věku dvou let, situace se obrátila. Přibírali zhruba 2 kg denně, až dosáhli celkové hmotnosti kolem 6 tun. Přední končetiny se během dospívání zkracovaly, a pokud měly nějaký účel, ten se během vývoje ztrácel. Životní příběh tyranosaura rexe je čím dál tím jasnější. Od zranitelného mláděte vyrostl v obávané monstrum. Ale i ten nejsilnější predátor musel vést boj o vlastní přežití, což dokazují četné zlomeniny na nalezených kostrách.

Model Halla Traina je hotový. Mládě udělalo své první krůčky a přeneslo nás miliony let nazpátek, abychom mohli obdivovat zázrak evoluce.

Nezodpovězené otázky týkající se jednoho z nejslavnějších dinosaurů, výroba modelu jednoročního T-Rexe, jak vypadali dinosauři jako mláďata, rozdílný vzhled od dospělců