Mezinárodní vesmírná stanice slaví 20. narozeniny
Přesně před dvaceti lety začala stavba jednoho z nejambicióznějších orbitálních projektů - Mezinárodní vesmírné stanice.
První modul Mezinárodní vesmírné stanice s názvem Zarja odstartoval z kazašského kosmodromu Bajkonur 20. listopadu 1998. Jen o dva týdny později se k němu připojil modul Unity, který do vesmíru vyslala americká NASA. Tím začala výstavba největšího vesmírného objektu, který je od roku 2000 trvale obydlen. Tady je přehled dvaceti zajímavostí, které možná o Mezinárodní vesmírné stanici nevíte.
Zarja a Unity. První dva moduly ISS
1. Na stavbě ISS se podíleli lidé z šestnácti zemí. Kromě Američanů a Rusů k nim patřili ještě Belgičané, Brazilci, Kanaďané, Dánové, Francouzi, Němci, Italové, Japonci, Nizozemci, Norové, Španělé, Švédové, Švýcaři a Britové.
2. Díly na stavbu stanice dopravilo do kosmu sedm různých kosmických lodí během 136ti letů.
3. ISS je s rozpětím 109 metrů a délkou 74 metrů největší člověkem obývaný objekt ve vesmíru.
4. ISS váží odhadem 450 tun. Tedy zhruba tolik jako 450 malých osobních aut.
5. Je to nejdražší objekt, který kdy byl postaven. Náklady na jeho stavbu vyšplhaly na 157 miliard dolarů.
6. Po Měsíci a Venuši je to třetí nejjasnější objekt na noční obloze.
7. ISS cestuje rychlostí 7 700 metrů za sekundu. Dost rychle na to, aby zvládla cestu na Měsíc tam a zpátky za jediný den.
8. Při takové rychlosti obletí Zemi každých 90 minut. Tedy 16x během 24 hodin. Posádka tak za jediný pozemský den zažije 16 východů a západů slunce.
9. Na vesmírné stanici je mnohem víc místa než v domě s šesti ložnicemi. Kromě šesti místností na spaní se tady nachází tělocvična, dvě koupelny, ale třeba žádné židle. Astronauti, kteří si chtějí odpočinout nebo se najíst, se jednoduše vznáší v prostoru.
10. ISS dosud navštívilo 230 lidí osmnácti různých národností. Mezinárodní vesmírná stanice je nepřetržitě obydlená od listopadu 2000.
Astronaut Rex J Walheim během svého prvního výstupu do volného vesmíru
11. Astronautka NASA Peggy Whitson strávila na Mezinárodní vesmírné stanici 665 dní, což je dosavadní americký rekord. Zpátky na Zem se vrátila 3. září 2017.
12. Astronauti od roku 1998 podnikli celkem 205 výstupů do volného vesmíru, většinou za účelem údržby nebo oprav.
13. Pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici klade na astronauty velké fyzické nároky. Členové posádky musí každý den strávit minimálně dvě hodiny v posilovně, aby zmírnili ztrátu kostní a svalové tkáně, ke které v kosmu dochází.
14. Vybavení a jídlo dodávají posádce ISS čtyři různé zásobovací lodi. Americká Cygnus společnosti Orbital ATK a Dragon patřící SpaceX, japonská HTV a ruská nákladní loď Progress.
15. Stanice je vybavena vodním filtračním systémem, díky kterému není posádka tak závislá na dodávkách vody ze Země. 65 procent použité vody se znovu recykluje. A to včetně moči.
16. Kyslík na palubě ISS vyrábí generátor, který funguje na principu elektrolýzy. Při ní se voda rozloží na molekuly kyslíku a vodíku.
17. Přetlakový, tedy lidmi využitelný vnitřní objem stanice zabírá téměř 1000 metrů krychlových, tedy zhruba stejně jako u Boeingu 747.
18. Na ISS je momentálně 50 počítačů, téměř 13 tisíc metrů kabelů a 350 000 senzorů, které kontrolují zdraví a bezpečnost posádky.
19. V květnu 2013 byl na Mezinárodní vesmírné stanici natočen videoklip. Historicky první, který se odehrával v kosmu. Jeho autorem je astronaut Chris Hadfield a jedná se o coververzi písně Davida Bowieho “Space Oddity”.
20. K dvacátým narozeninách dostala ISS tzv. refabrikátor. Přístroj, který spojuje recyklaci a 3D tisk v jednom. Dokáže roztavit plast a vyrobit z něj nové nástroje.
Mezinárodní vesmírná stanice měla původně dosloužit již v roce 2020, NASA ale její provoz prodloužila do roku 2024. Technicky vzato by ale mohla vydržet až do roku 2030. Pak se bude muset postupně zlikvidovat.
Zdroj: The Independent