Příběh královny Nefertiti

Příběh královny Nefertiti

O pořadu

Legendární busta egyptské královny Nefertiti byla objevena v roce 1912 německým architektem a egyptologem Ludwigem Borchardtem.

Dokument sleduje, jak se v současnosti egyptolog Barry Kemp vydává do Egypta, kde už skoro 30 let hledá další stopy po královně Nefertiti, jejíž jméno znamená „Kráska, která přichází“. Prověřuje okolnosti nálezu busty a spolu s dalšími archeology hledá v Borchardtových dokumentech. Tomu se při dělení vykopávek podařilo bustu dostat na německou stranu. Egypt žádal její navrácení, ale zatím neúspěšně. V roce 1933 bustu Nefertiti prohlašuje Adolf Hitler svou osobní ikonou a odmítá se jí vzdát. Chce, aby se stala ústředním bodem egyptského muzea v Berlíně. Během zmatků na konci 2. světové války se poklady z berlínských muzeí přemístily do bunkru berlínské zoo, ovšem byla Nefertiti stále ještě v Berlíně? Vypráví se, že byla již dříve odvezena do solných dolů a že na Hitlerův rozkaz byla vyrobena přesná kopie.

Němečtí vědci se zároveň pouštějí do zkoumání busty pomocí moderní techniky, aby vyvrátili nebo potvrdili pochyby o její autenticitě. Rentgen ukazuje, že pod sádrovou vrstvou se skrývá druhá, vápencová. Trojrozměrný model této vnitřní části sochy odhaluje portrét starší ženy s křivými rameny, dlouhým krkem a hlubokými vráskami kolem úst. Vypadala takto skutečná Nefertiti? To je stále velkou záhadou.

Tajemná Nefertiti, její slavná busta zkoumána pomocí moderních technik, spletitá historie busty dotýkající se i Adolfa Hitlera