Pravda o morčatech

Pravda o morčatech

O pořadu

Morčata jsou v Evropě známá jako domácí mazlíčci pro děti. V Německu se před 30 lety rozhodli tyto savce zkoumat, aby zjistili jejich sociální chování a porovnali, zda se podobá lidskému chování. Nyní jsou na univerzitě představovány závěry výzkumu studentům sociologie. Morčata jsou velice podobná lidem. Ráda se sdružují v menších skupinkách a většinou mají stejnou partnerku. Pokud jsou morčata zvyklá od mláděte žít v jedné skupině, pak se velice dobře začlení i do jiné skupiny, ale morče, které je zvyklé jen na jednoho dalšího jedince, má agresivní sklony vůči skupině. Morčata, která jsou zvyklá na svoji oblíbenou partnerku, jsou tak ve velkém stresu, když jsou od ní oddělena. Stres na morčata téměř nepůsobí, co se týče jejich zdraví.

Morčata byla do Evropy přivezena španělskými konkvistadory z Jižní Ameriky, kde byla morčata uctívána pro jejich léčivé schopnosti a především maso, kterého je na jihoamerických planinách málo. Zároveň jsou brána jako domácí mazlíčci, kteří jsou mírumilovní. V Peru jsou morčata dodnes velká pochoutka a jsou uctívána pro svoji podobnost s lidmi. Místní šamani pomocí morčat léčí lidi.

Každé domestikované morče je jinak zbarvené a má i svoje individuální vlastnosti. Jsou to 100% vegetariáni. Morčata jsou schopná se velice rychle přizpůsobit novému životnímu prostředí. Jsou to plachá zvířata, jejichž instinktivním chováním je útěk. Domestikovaná morčata jsou mnohem větší a méně zvídavá než jejich divocí příbuzní.

Morčata podrobena zkoumání, jejich sociální návyky, podobnost s lidskými kolektivy, historie morčat