Past na dinosaury

Past na dinosaury

O pořadu

Nehostinná poušť Gobi na severozápadě Číny dává paleontologům některé odpovědi, které chybí ve skládačce rodokmenů dinosaurů. V poušti Gobi vědci objevili pohřebiště několika různých druhů dinosaurů a to nad sebou, kde kostry oddělovalo, asi 30 centimetrů hlíny Dinosauři se objevili v období Triasu a dosahovali velikosti dnešního krocana. V období Jury začala evoluce vytvářet veleještěry a na závěr přišla Křída, kterou ovládli obři, jako Tyranosaurus Rex nebo Triceratops. Ve středním období Jury byla velká mezera, neboť z té doby bylo nalezeno jen malé množství zkamenělin, ale nález z pouště Gobi tuto mezeru doplňuje. Vědci objevili nové druhy dinosaurů, z nichž jednoho, kterého pojmenovali Guanlong, určili jako předchůdce tyranosaurů, který dosahoval třech metrů a vážil asi 75 kilogramů. Vědci se snaží objasnit, co se stalo, že se z malého předchůdce vyvinul šestitunový Tyrannosaurus Rex a proč se vyvinulo tolik druhů tyranosaura.

Paleontologové provedou několik počítačových simulací a zkoumáním ostatků dojdou k závěru, že zvětšování dinosaurů bylo způsobeno, s největší pravděpodobností kvůli přežití. Vědci z ostatků zjistili, že dinosauři, jejichž kostry nalezli, zemřeli v boji, ale mají několik teorií, o tom, co se stalo, že bylo tolik koster nalezeno na jednom místě a nad sebou. Rozborem půdy na kostrách a pokusným testem dojdou k závěru, že na daném místě bylo sopečné bahno, z něhož se nedalo vylézt. Dinosaurus, který v bahně uvízl, byl snadnou kořistí pro jiného, masožravého predátora, ale i ten v bahnité pasti uvízl.

Unikátní naleziště se zachovalými kostrami dinosaurů, mnohdy neprobádaných druhů, nové fascinující informace o éře dinosaurů