Outloni z jávské džungle

O pořadu

Outloň váhavý je vzdálený příbuzný opic a lidoopů a patří k nejohroženějším druhům. Na naší planetě se vyskytuje již 50 milionů let. Na rozdíl od ostatních primátů je to však noční tvor. Liší se i v dalších ohledech. Má dva jazyky, jedním olizuje nektar a druhým může stírat pyl. V páteři má obratle navíc a díky nim se dokáže zkroutit. Jakoby mu chybí jeden prst, což mu umožňuje lepší úchop na větvích stromů. Neskáče, ale dokáže se po stromech pohybovat velkou rychlostí. Živí se hmyzem a pavouky, i jedovatými, ale je i masožravec a nepohrdne i větší kořistí, jako jsou ptáci. Útočí vždy na hlavu, a činí tak i v soubojích o samici s jinými samci.

Už řadu let se jeho studiu věnuje doktorka Anna Nekarisová. Navštívila i útulek u Djakarty, kde je umístěno na 120 těchto malých primátů. Jen málokterý je schopen reintrodukce do přírody. Z vypuštěných outloňů jich polovina uhyne nebo onemocní. Outloň je také jako jediný primát jedovatý. V nebezpečí vypouští z pažních žláz výměšek, který je jedovatý po smíchání s vlastními slinami. Outloň nemá ani klíšťata, ani blechy. Jed ho chrání před parazity a také před predátory. V pokusu pach jedu odradil i medvěda malajského. Rána po kousnutí se nehojí. Jed obsahuje složky, které leptají kůži, rána se zanítí.

Na internetu se nedávno objevil klip s roztomilým outloněm, který měl velký ohlas. Lidé zatoužili mít podobného mazlíčka doma a poptávka po outloních vzrostla. Outloni jsou odchytáváni ve velkém a jsou jim vytrhávány přední zuby, aby nekousali. Nekarisová se vydala do chráněného území na Jávě, kde se kdysi vyskytovala hojná populace outloně váhavého. Nenašla žádného, zmizeli. Navštívila také jakartský trh se zvířaty a zjistila, že se navzdory zákazu s outloni stále obchoduje. Nekarisová se chce zasadit o to, aby outloni nevyhynuli.

Úžasní outloni, fascinující zvířata lišící se od všech ostatních primátů, hit internetu, ohrožení kvůli vlastní roztomilosti