Mezi gorilami

Mezi gorilami

O pořadu

Deštný prales střední Afriky je domovem goril nížinných západních. Národní park Dzanga Sangha ve Středoafrické republice leží při hranicích s Kamerunem a konžskou republikou a rozkládá se na 3000 kilometrech čtverečních. Protéká jím řeka Sangha a je domovem 3000 goril a dalších vzácných zvířat. Německý kameraman Thomas |Behrend se vydal do tábora Bai Hokou, v jehož okolí se studenti a vědci věnují pozorování goril. Vede ho Britka Angelique Toddová, která má na starosti především proces habituace goril na lidi. Podařilo se jí habituovat vůbec první skupinu goril nížinných západních, kterou vede stříbrohřbetý samec Makumba.

S pomocí domorodých stopařů z pygmejského kmene BaAka se týmu podaří skupinu vystopovat a zblízka sledovat. Makumba má ve skupině tři samice. Každá z nich má po dvou mláďatech. Hlavní činností goril je jídlo, žerou listy, semena, ovoce a termity. Skupinu se podaří nafilmovat i na mýtině, kam chodí na chutnou trávu. Toddová sbírá dlouhodobě údaje o stravě goril, jejich pohybu, chování a zvucích, které vydávají. Má před sebou velký cíl – chce habituovat další gorilí skupiny pro ekoturistiku, díky níž by mohl být celý projekt finančně soběstačný.

I když jde o chráněnou oblast, dochází k masivnímu ničení přirozeného prostředí a kácení pralesa. Při povodí řeky Kongo se každoročně vykácí 1,5 milionu hektarů pralesa. To všechno zvyšuje tlak na gorily. Gorily nížinné západní jsou nejpočetnější, jejich populace se odhaduje na sto tisíc kusů. Přesto jsou spolu s gorilami horskými na seznamu ohrožených zvířat.