Co zabilo mamuty?

Co zabilo mamuty?

O pořadu

Tým vědců se snaží zjistit, co se před 13 000 lety na americkém kontinentu stalo, že vyhynulo mnoho živočišných druhů a vyhladilo staré civilizace.

Mamuti tam přežili doby ledové i další nástrahy přírody. Pohřebiště svědčí o smrtícím úderu, který ale nezabil jen mamuty. Údajně jejich úhyn způsobila vesmírná událost. Tato teorie není ověřená a je velmi kontroverzní.

Při archeologických výzkumech byla na nalezišti objevena černá vrstva půdy, nad kterou se neobjevují žádné stopy mamutů, mastodontů, šavlozubých tygrů ani lidí.

Pravděpodobně došlo k okamžité klimatické změně, všichni zmizeli v jedné geologické éře. – otázka je, proč. Podle další teorie je vybili lidé kultury Klovis. Toto vysvětlení ale není moc věrohodné.

Dr. Bill Topping zjistil, že úlomky zbraní obsahovaly kov. V té době ale neexistoval způsob, jakým by se kov dostal do kamene. Proto je po mnoha provedených experimentech přesvědčený, že se kovové části do kamene mohly dostat pouze při velkém kosmickém výbuchu. Jeho výzkumy však vědecká veřejnost zavrhla. I přesto se jeho výzkumy staly základem dalšího vědeckého zkoumání.

Na zmizení mamutů bylo nahlíženo prostřednictvím např. tzv. tunguzského meteoritu. Vědci předpokládají, že by výbuch vesmírného tělesa měl zanechat na klech mnoho práce. Dr. West našel v klech něco, co vypadalo jako mikrometeority, ale nic zásadního.

Chybí však zásadní důkaz výbuchu vesmírného tělesa – kráter. Našli mělký kráter a zjišťují, jak by mohlo dojít ke zmizení důkazů – zjišťují, že pokud byla na povrchu vrstva ledu, díky šíření energie v okamžiku dopadu absorbuje většinu nárazu a kráter by byl skutečně malý.

S největší pravděpodobností tedy šlo o kometu. Možná je Země vystavena pravidelným nárazům kosmických těles, která mění zdejší klima. Kovové úlomky totiž pocházely z klu starého 35 000 let. Hypoteticky se podobná katastrofa může kdykoli opakovat.

Záhadné zmizení megafauny i lidí z kultury Clovis na severoamerickém kontinentu, konkurenční teorie, výbuch komety