Bércoun: Africký duch lesa

Bércoun: Africký duch lesa

O pořadu

Národní park Arabuko Sokoke leží v Keni u pobřeží severně od Mombasy a má rozlohu 400 kilometrů čtverečních. Symbolem snahy o záchranu tohoto pralesa, který se kdysi rozkládal od Somálska až po Mozambik, je bércoun africký. Bércoun je plaché, samotářské zvíře velikosti králíka s holým, krysím ocasem. Je podobný rejskovi, ale má malý chobot. Během dne si hledá potravu, díky chobotu vyčenichá a vyhrabe hmyz pod zemí. V noci spí v hnízdě z listí. Bércoun je samostatný druh, podle zoologů není příbuzným rejska, ale spíš slonů a kapustňáků. V Arabuko Sokoke je soustředěno přes 600 druhů rostlin a několik stovek živočichů. U pobřeží je druhé největší útočiště ptactva v Africe.

I tomuto parku však hrozí nebezpečí. Oblast se zalidňuje, v okolí stojí 50 vesnic, v nichž žije víc než 400 tisíc obyvatel. Park ročně navštíví tisíce turistů, kteří přinášejí finance, ale chudoba obyvatel přetrvává a nutí je hledat si obživu v pralese. Pytláci nezákonně mýtí prales a pokládají pasti. Ročně zabijí na 15 000 zvířat. Správa parku se snaží o osvětu a pomoc místním lidem. Část zisku parku získávají na studia místní talentované děti. Byl vybudován elektrický ohradník oddělující park od polí farmářů, která pustošili sloni. Část farmářů chová motýly, jejichž kukly exportuje do ciziny, a má tak stálý příjem. Hadí farma zase získává jed na séra. V parku byla vybudována lesní školka, kde se pěstují i exotické dřeviny. Mladé rychle rostoucí stromky jsou nabízeny vesničanům s cílem ušetřit stromy v pralese.

Místní lidé nesmějí mít pocit, že zvířata v Národním parku jsou chráněna víc než oni. Osvěta má lidi naučit, aby les využívali, ale neničili ho. Proto je třeba změnit myšlení celé komunity. Důležité je vzdělání mladé generace, která již bude prales chránit.

Zvláštní a u nás málo známé zvíře, drobný příbuzný slonů, krása afrických pralesů