42 způsobů jak zabít Hitlera

42 způsobů jak zabít Hitlera

O pořadu

V listopadu 1923 je 5 let po konci války, ve které Německo utrpělo porážku. Němci hledali vůdce, který by jejich národ opět pozvedl. Svobodník Adolf Hitler přesvědčoval v jedné pivnici muže o nacionálně-socialistické revoluci. Druhý den pochodoval se dvěma tisíci ozbrojenými muži Mnichovem. Byl zatčen a uvězněn na 9 měsíců. V červenci 1932 jako 42letý kandiduje na prezidenta. Hlásal rasovou nenávist, kázal proti komunistům, kapitalistům a neárijcům. Židy prohlašoval za nemoc, kterou je třeba vyhladit.

1. pokus o atentát byl v březnu 1932, kdy skupina mužů střílela na jeho vlak, v červnu došlo k dalšímu útoku. O měsíc později byl Hitler lehce střelen do hlavy, když atentátníci zaútočili na jeho vůz. V lednu 1933 byl jmenován kancléřem a v následujících pěti letech byl cílem 16 atentátníků. 20. atentát byl 9. 11. 1938 v Mnichově, kdy se Hitler účastnil pochodu a švýcarský student teologie Maurice Bavaud se chystal vystřelit z davu. Spisovatel Roger Moorhouse a specialista na zbraně John Gresham rekonstruují celou situaci a testují i použitý typ zbraně. Dojdou k závěru, že Bavaud mohl Hitlera zabít, ale ten se k výstřelu nedostal přes obrovský dav. Při návratu do Francie byl zatčen gestapem a následně byl v roce 1941 popraven. Bavaudův pokus Hitlerovi ukázal, jak moc riskuje, když kráčí ulicemi a ještě předem ohlášen. Od roku 1938 se už žádný výroční pochod Mnichovem nekonal.

O rok později se pokusil podobné situace využít německý truhlář Georg Elser. Vyrobil časovanou bombu, kterou měl v plánu nastražit v pivnici do sloupu poblíž řečnického pultu, kde měl mít Hitler projev. Po celý podzim chodil Elser do pivnice po zavírací době a připravoval otvor ve sloupu. Vyrobil časový mechanismus nastavitelný až na 140 hodin, což by mu umožnilo včasný útěk do Švýcarska. Do Mnichova přivezl asi 50 kg výbušnin a podle Greshama s Moorhousem jí chtěl použít co nejvíce. 5. listopadu 1939 nainstaloval výbušniny s tím, že měly vybuchnout 8. listopadu ve 21.20. Hitler ale na poslední chvíli změnil plány a začal řečnit už o hodinu dříve a Elserova bomba tak explodovala 13 minut po Hitlerově odjezdu. Zahynulo 8 lidí a dalších 60 bylo zraněno. Elser byl zadržen na švýcarských hranicích a nakonec se přiznal. Byl uvězněn v Dachau, kde byl také krátce před koncem války zastřelen…

Množství neúspěšných atentátů na Adolfa Hitlera, od 30. let až po konec války, analýza zasadních případů