reklama

Znáte dinosaury z Maďarska?

Europasaurus holgeri Foto: Europasaurus holgeriFoto: Gerhard Boeggemann wikipedie cc_by-sa_2.5

Zmizelý ostrov Hațeg v maďarské župě Hunedoara vydává zajímavé dinosauří nálezy

Lovci dinosaurů to mají u nás těžké. Fosilie těchto zajímavých tvorů, které tak nádherně zapropagoval Jurský park, se našemu území vyhýbají. V Německu jsou, v Rakousku jsou a Maďarsko má taky opravdu bohaté lokality. Aby bylo jasno, nejde o dinosaury, kteří by pobíhali po Maďarsku, ale o (po)tvory, kdysi se vyhřívající na sluníčku tropického ostrova zvaného Haţeg. Ostrov na rozdíl od nedalekého maďarského města už neexistuje. To ale neznamená, že se nezachovaly kosti tvorů, kteří na něm před desítkami milionů let žili.

V případě maďarské lokality jde zejména neptačí dinosaury včetně titanosaurů, hadrosaurů, atoposauridů či krokodýlovitého plaza druhu Theriosuchus sympiestodon. Paleontologové tady mají skutečný ráj, mezi nálezy se řadí i fosilie želv, ještěrek, hadů či všeobecně vzácné skořápky dinosauřích vajec. Místo, které dnes vydává dinosauří kosti, mělo před cca 70 miliony let svou ostrovní rozlohu přibližně stejnou, jako má dnešní Česká republika. Ovšem klimaticky se naší domovině rozhodně nepodobala. Pokud byste Hațeg navštívili, užívali byste si skutečné tropy.

Článek

Psitta Foto:

Bizarní: čínská policie našla pod schody kostru papouščího dinosaura!

Čínská policie našla kostru dinosaura v přístěnku pod schody!

 

„Ostrov Haţeg se zřejmě nacházel nejméně 200 kilometrů od nejbližší pevniny a byl obklopen hlubokým mořem. Pro nás je zajímavé, že jednou z blízkých pevninských mas byl v severozápadním směru tzv. Český masív,“ píše Vladimír Socha na populárně naučném serveru osel.cz.

Haţeg se v odborné literatuře proslavil zejména tzv. trpasličími formami zvířat, což vypíchli autoři článku An island of dwarfs — Reconstructing the Late Cretaceous Haţeg palaeoecosystem v odborném časopisu Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology. Podle nich se zdejší dinosauři „zdáli neobvykle malí“. Na malý vzrůst ostrovních forem upozorňoval už otec evoluční teorie Charles Darwin. V současné biologii má tento fenomén dokonce vlastní odborný název – ostrovní nanismus.

Zkoumat dinosaury, které známe jako tvory obrovité (zejména pokud jde o titanosaury), v jejich trpasličích podobách, je na první pohled poněkud bizarní. Nicméně trpasličí formy jsou dále známy nejen z rumunské Transylvánie, ale například i Saúdské Arábie. Mimochodem, německý trpasličí dinosaurus se pyšní vskutku „kontinentálním“ jménem – Europasaurus.

Text: Topi Pigula

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama