reklama

Víte, kde našli nejstarší sněžnici na světě? Je stejně stará jako Ötzi

Historická kresba amerických indiánů tancujících se sněžnicemi Foto: Historická kresba amerických indiánů tancujících se sněžnicemiFoto: archiv

Nenašla se ani v Rusku, ani v Kanadě, ale v… Alpách.

Vyobrazení lidí, kteří mají na nohou do oblouku ohnuté větévky vypletené řemínky ze zvířecí kůže, jdou do hlubin několika staletí.

Využívali je jak Japonci, tak Laponci, uplatnění našly sněžnice v rozsáhlých prostorách Sibiře i sněžných dálavách Kanady. Proto je objev zatím nejstarších dochovaných sněžnic dost překvapivý.

V italských Alpách se náhodou podařilo nalézt zřejmě nejstarší známou sněžnici na světě. Podle vědců pochází z mladší doby kamenné, informovala agentura APA.

Článek

Mumie Ramsese II. Foto:

Praktická antropologie s Kůstkou, to může být i práce s Ötzim

I pomoc při archeologických objevech je chlebem antropologa. Své o tom ví i Kůstka, která před několika díly asistovala při identifikaci prastarého lidského těla....

 

Sněžnici našel na ledovci v Ötztalských Alpách poblíž italsko-rakouské hranice náhodou kartograf Simone Bartolini při zaměřovacích pracích. Pomocí radiokarbonové metody se podařilo zjistit, že pochází z období mezi lety 3800 a 3700 před naším letopočtem.

Sněžnice je tak dokonce starší než nejznámější archeologický nález Ötztalských Alp – mumie pravěkého muže. Ötzi, jak se mumii podle místa nálezu přezdívá, totiž žil zhruba mezi lety 3350 a 3100 před naším letopočtem.

Od nalezení Ötziho uplyne 19. září již 25 let. Dva němečtí turisté, kteří na tělo v ledovci narazili, se zpočátku domnívali, že jde o oběť vraždy. V současnosti je mumie k vidění v archeologickém muzeu v Bolzanu.

Sněžnici, kterou kartograf objevil nedaleko místa nálezu Ötziho, jihotyrolské úřady veřejnosti slavnostně představí příští pondělí.

 ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za hranice všednosti Foto:
10:40 11:15
3%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama