reklama

VIDEO: Terminátor se nekoná. Roboti jsou zatím nemehla!

Robo faily Foto: Robo failyFoto: All

Elektronická zařízení jsou čím dál tím menší a zvládají toho čím dál více. Není tedy divu, že počítače už nezabírají celé místnosti nebo pracovní stoly. Jsou i takové, které se vejdou na dlaň i menší.

V americké Kalifornii se minulý měsíc konalo finále klání robotů, které pořádala vládní vojenská vývojová agentura DARPA. Utkaly se v ní týmy z celého světa.

Soutěž DARPA Robotics Challenge (DRC) se stala pro robotiku velmi významným počinem. Vždyť červnového finálového klání se zúčastnily týmy z 23 zemí s roboty, jejichž cena dosahovala stovek tisíc dolarů. Ovšem nejde jen o rivalitu a soutěžení. DARPA přišla s touto soutěží proto, aby podpořila vývoj robotů použitelných v extrémních podmínkách, například při přírodních katastrofách. Impulsem vlastně byla katastrofa ve Fukušimě, kde byla po několika měsících po havárii použita první robotická zařízení ke zjištění skutečného rozsahu poškození elektrárny.

DARPA Robotics Challenge probíhala mezi roky 2012 až 2015 ve třech kolech. Soutěžící měli vytvořit částečně nezávislá robotická zařízení, která by se dala nasadit v podmínkách, jež jsou pro člověka nebezpečné. Jejich schopnosti pak měla prověřit jednotlivá soutěžní kola. Roboti museli například řídit vozidlo, nastoupit do něj i vystoupit, vcházet do místností se zavřenými dveřmi, chodit do schodů či manipulovat s ovládacími prvky různých zařízení. Že to pro ně nebyla žádná legrace, se můžete podívat na videích. I když si roboty představujeme jako stroje přesné a dokonalé výtvory, ve skutečnosti jsou to často pořád ještě nemotorní břídilové, kteří se ve své nešikovnosti podobají lidských opilcům.

Podívejte se na ta nejepičtější selhání:

 

Jen třem robotům se podařilo splnit všech osm předepsaných úkolů, ostatní padali jako hrušky, nešlo jim hlavně nastupování a vystupování z auta. Nicméně žádný z nich při pádu neutrpěl nějaká významná poškození, když je postavili na nohy, většinou stačil pouze restart řídícího počítače. Zvítězil jihokorejský robot DRC-Hubo a jeho tým tak získal dva miliony dolarů.

 DP

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama