reklama

VIDEO: Šikovní mravenci sešívají k sobě vláknem listy stromů a navíc skvěle chutnají

V říši stromových mravenců - most Foto: V říši stromových mravenců - mostFoto: archiv Prima ZOOM

RECEPT: Losos s marinádou z mravenců v dokumentu V říši stromových mravenců na Prima PLAY

Jsou součástí tradičních jídel i moderní kuchyně, domorodci je po staletí používají v léčitelství a jejich přírodní hedvábná vlákna vzbudila zájem vědců bádajících v oblasti tkáňového inženýrství a hojení ran. Mravenci krejčíci, známí také jako stromoví mravenci, žijí v početných koloniích v korunách stromů. Jejich schopnost stavby hnízd a překonávání přírodních překážek z nich dělá fascinující hmyzí populaci. O životě a schopnostech mravenců krejčíků se více dozvíte v dokumentu V říši stromových mravenců na Prima PLAY.

Mravenci vše vyléčí

Australští domorodci běžně používali mravence krejčíky k léčbě nejrůznějších zdravotních potíží a nemocí. Inhalace par z malého množství rozdrcených stromových mravenců mírní příznaky ucpaného nosu, nachlazení a bolesti hlavy, nebo je dokonce vyléčí. Když smíchali rozdrcené mravence s vodou a přecedili je přes vějířovitá vlákna kokosu, vznikl nápoj s příchutí citronu, který hasil žízeň a při kloktání ulevil od bolesti v krku.

 

Mravenci krejčíci jsou mistry závěsné architektury. Budují v korunách stromů rozsáhlé stavby, kterým konkurují jen lidmi navržené mrakodrapy. Využívají k tomu listů na stromech, které spojují unikátní technologií. Dělnice přidržují listy k sobě tak, že je na jedné straně drží kusadly a na druhé straně nohama. Další mravenci pak listy sešívají vláknem, které produkují jejich larvy. Drží je jemně mezi kusadly a vlákno z nich vymačkávají.

K tradičním léčivým účinkům, které se připisují stromovým mravencům, patří i odolnost proti únavě a horku. Také údajně léčí krátkozrakost, revmatismus, žaludeční infekce, dnu, bolesti kloubů, plísňová onemocnění a gastritidu.

O využití mravenců krejčíků v moderním lékařství se dnes zcela vážně zajímají odborníci. Jejich pozornost upoutalo zejména vlákno produkované larvami tohoto mravence. Existují náznaky, že ho je možné skvěle použít na buněčnou tkáň a při adhezi buněk.

Mravence nadrobno posekáme s koprem…

Mravenci krejčíci nejsou jen oblíbeným léčebným prostředkem australských domorodců, ale mají také svou chutnou stránku. Výhodou totiž je, že jsou poživatelní. Na tržištích v Thajsku tak můžete objevit larvy stromových mravenců. Jídla s mravenci, jako je sladká zelenina nebo polévka s larvami, jsou jen některé z mnoha druhů tradičních jídel připravovaných z vajíček a larev mravenců krejčíků.

O využití mravenců krejčíků v kuchyni se s úspěchem pokusili i australští kuchaři. Trochu upravili tradiční skandinávský pokrm gravlax připravovaný ze syrového lososa tím, že jako přísadu použili nadrobno pokrájené mravence s koprem. VIDEORECEPT si můžete prohlédnout zde:

Celý dokument V říši stromových mravenců najdete na Prima PLAY.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Tajný život lesů Foto:
18:55 20:00
74%
DNES V TVMamut: Tajemství z ledu Foto:
20.00
DNES V TVKrálovství rostlin Foto:
21.10
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVévodkyně Foto:
20.15
DNES V TVDobyvatelé rudé planety Foto:
22.30
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama