reklama

VIDEO: Něco opravdu velkého včera narazilo do Jupiteru. Co to bylo?

Srážka s Jupiterem Foto: Srážka s JupiteremFoto: All

Amatérský astronom z Rakouska na svůj domácí dalekohled nafilmoval něco výjimečného – náraz nějakého tělesa do planety Jupiter.

Ten náraz a následná erupce vám mohou připadat malinké, nicméně nezapomínejte, že Jupiter je asi (vlastně přesně) 1321 větší než Země! Záběry z Rakouska se ukázaly být reálné – potvrdila je o něco později videa z Irska a od dalších astronomů. Co srážku způsobilo a co se vlastně stalo?

Když srovnáme velikost Země s velikostí výbuchu, mohlo by se zdát, že těleso, které do Jupiteru narazilo, muselo být opravdu hodně obrovské. Podle astronoma Phila Plaita z blogu Bad Astronomy však zase tak monstrózní nebylo – s největší pravděpodobností měřilo v průměru maximálně několik set metrů.

Plait vysvětluje, proč to tak je: „V průměru zasahují objekty Jupiter s rychlostí asi pětkrát vyšší, než kdyby trefily Zemi. To znamená, že energie dopadu je asi 25krát vyšší. Asteroid, jenž shořel roku 2013 nad ruským Čeljabinskem, měřil 19 metrů – a explodoval silou půl milionu tun TNT. A teď si to vynásobte 25 – abyste viděli, jak silná by byla tato exploze na Jupiteru.“

Šlo s největší pravděpodobností o kometu anebo malý asteroid, na další spekulace je ještě příliš brzy. Plait dodává: „Při těchto obrovských rychlostech je náraz do atmosféry stejný jako do zdi.“ Podobných nárazů, jaký zaznamenali astronomové včera, je na Jupiteru poměrně hodně – tak velký jako ten včerejší, se na něm odehrává přibližně jedenkrát ročně…

Článek

Zachránil Jupiter život na Zemi? Foto:

Jupiter ze sluneční soustavy zřejmě vyšťouch další planetu. Kam se poděla?

Orbitální mechanici odkrývají temnou minulost velikána naší soustavy.
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama