reklama

VIDEO: Brazilci si zastřelili jaguára – symbol olympijských her!

Byl zatřelen jen chvíli poté... Foto: Byl zatřelen jen chvíli poté...Foto: profimedia

Hloupá lidská chyba...

V Brazílii zastřelili samici jaguára krátce po ceremoniálu štafetového předávání olympijského ohně, při němž byla šelma přítomna. Jaguár se vymanil z řetězů a krotitelé se ho nejprve pokusili uspat, než však omamná látka zabrala, zamířila si to šelma k jednomu z vojáků, který ji zastřelili…

„Pochybili jsme v tom, že jsme dopustili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty, předváděna vedle spoutaného divokého zvířete. Je to proti našemu přesvědčení i našim hodnotám,“ přiznali pořadatelé agentuře Reuters.

Podle klasifikace IUCN patří mezi téměř ohrožené druhy a jeho populace klesá například z důvodu ztráty vhodného prostředí. Mezinárodní obchod s jaguáry je zakázaný, ale každoročně zemře při konfliktech s lidmi, hlavně s farmáři v Jižní Americe, několik dalších jedinců.

 

Výrazný úbytek zaznamenal v šedesátých letech 20. století, kdy bylo 15 000 jaguárů ročně zabito v brazilské Amazonii kvůli kožešině. Detailní výzkum Wildlife Conservation Society objevil, že jaguár ztratil 37 % oblasti svého původního rozšíření, na dalších 18 % o něm nejsou informace.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama