reklama

Vesmírná vzpoura! Posádka Skylabu odmítla poslouchat rozkazy – a byla z toho rebélie

Skylab 4 Foto: Skylab 4Foto: All

Jak to vypadá, kdy se vzbouří astronauti?

Vzpoura posádky Skylab byla zatím první svého druhu... Snad každý zná alespoň jeden případ námořnické vzpoury – když žádný jiný, pak alespoň ten nejslavnější z lodi Bounty. Půlstoletí kosmických kolumbiád však zaznamenalo již i případ první „vzpoury“ ve vesmíru! Jeho iniciátoři patřili mezi americké astronauty a dokázali pořádně nadzvednout mandle šéfům NASA dole na Zemi.

Vítejte na Skylabu

Psal se rok 1973 a NASA si tehdy užívala krátké existence své první vesmírné stanice jménem Skylab. Rozměrný komplex vynesený poslední raketou Saturn V umožňoval realizovat pokusy, které do té doby nebyly možné, rekordní pobyt ve vesmíru však kladl i nové nároky na těla a mysl astronautů. Zatímco předešlé mise na stanici řídili veteráni vesmírných ledů včetně dvojice lunárních návštěvníků z programu Apollo, mise Skylab 4, vypuštěná v listopadu 1973, byla složena ze "zelenáčů", kteří si teprve zvykali i na podmínky práce ve stavu beztíže. Jednalo se přitom o poslední cestu na stanici, která tam měla strávit zdaleka nejvíce času.

Pravdou je, že posádky Skylabu si užívaly luxusu do té doby nepoznaného. Zatímco astronauti misí Apollo i kosmonauti z výletů Sojuzu byli vměstnáni do několika skromných metrů čtverečních a potravu v tubách, na Skylabu měli k dispozici rozsáhlou otevřenou plochu, volné dny, ale i barvitou stravu. Zároveň však trávili v kosmických podmínkách týdny času a na programu měli daleko více vědeckých experimentů. Na programu Skylab 4 byla náročná pozorování Slunce, lékařské experimenty, sledování průletu komety Kohoutek či čtyři sáhodlouhé procházky v kosmické prostoru.

 

A právě přemíra práce byla i jablkem sváru v případě Skylab 4. Plánovači NASA pro posádku sestavili daleko drakoništější program úkolů než v případě předešlých dvou misí, alespoň podle členů mise, astronautů Carra, Pogueho a Gibsona. Netrvalo dlouho a posádka začala pociťovat následky z přepracování a, ironií osudu, se tím efektivita jejich činností o to více zpomalila. NASA však nehodlala něco tak malicherného jako únava stát v cestě přínosnosti poslední mise na palubu Skylabu. Aby řídicí středisko kompenzovalo pokusy ve skluzu, nařídilo posádce, aby pracovala i během chvil volna a přestávek na jídlo. Únava astronautů se tím ovšem dále nakupila, až si jednoho dne řekli: dost.

Po zásluze potrestáni

Zhruba šestý týden mise, krátce přes Silvestrem, se trojčlenná posádka rozhodla uspořádat vůči NASA vzpouru. Bez domluvy s řídicím střediskem oznámili, že si udělají volný den, přerušili kontakt se Zemí a vydali se vstříc odpočinku. Podle pamětníků se tehdy Carr, Pogue a Gibson pouze povalovali a užívali si výhledu na Zemi. Šéfové NASA byli rozzuření, nedalo se však mnoho dělat – Skylab se bez kontaktu se Zemí mohl po několik dnů obejít. Riskovat životy posádky na dálku vyslanými signály k manévrům stanice nepřipadalo v úvahu, vyslání "usměrňujících" náhradníků by bylo komicky drahé a neobhájitelné před veřejností. Skylab 4 zkrátka nebylo možné usměrnit a posádka si tak vydobyla svoje.

Komunikace byla navázána brzy po onom volném dni, a po dlouhé debatě konečně Skylab 4 a NASA došli ke kompromisu. Dopředu připravené plány byly zredukovány a posádka mohla některé z experimentů přerušit, pokud začala pociťovat únavu. Vrátily se pauzy v době jídla, večerů i volné dny. Součástí byla i možnost oslavit právě Silvestr. Není překvapivé, že se astronautům brzy vrátila větší chuť do práce – přesto se jim však nepodařilo dokončit všechny z plánovaných pokusů. I pro budoucí inženýry NASA šlo o důležitou zkušenost jak z hlediska výcviku zelenáčů, tak i plánování programu posádek raketoplánů a, později, astronautů vyslaných na Mir nebo Mezinárodní vesmírnou stanici.

Za svou troufalost nakonec Carr, Pogue a Gibson přesto po návratu na Zemi zaplatili nemalou cenu. Po "vzpouře" byla jejich důvěryhodnost v očích plánovačů dalších misí zcela nulová, ani jeden z nich se tak už do vesmíru nikdy nevrátil. Na druhou stranu, další američtí astronauti se, vyjma mise Apollo-Sojuz, na orbitu vrátili až s raketoplány v 80. letech, a to mohla být trojice na výlety mimo Zemi stejně už příliš stará. Možná je tak dobře, že si svou silvestrovskou rebelii užili dosyta.

 Ladislav Loukota

Článek

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Megaopravy Foto:
04:20 05:25
34%
DNES V TVĎábel nosí Pradu Foto:
20.15
DNES V TVBreakheartský průsmyk Foto:
22.30
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.00
DNES V TVDny a noci s nepřítelem Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama