reklama

Vědci konečně pochopili, jak funguje pekelný systém planetky Pluto: chaoticky!

Pluto bylo vždy tak trošku zanedbávanou planetou Foto: Pluto bylo vždy tak trošku zanedbávanou planetouFoto: All

Hubbleův teleskop odhalil chaotický systém Pluta a jeho měsíců...

Trpasličí planeta Pluto a jejích pět měsíců v dalekých končinách naší sluneční soustavy tvoří systém v chaotickém pohybu. Odhalily to záběry pořízené díky Hubbleovu teleskopu, informuje na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír.

V podstatě jde o binární planetární systém tvořený Plutem a měsícem Charonem, který je vlastně druhou trpasličí planetou. A kolem nich v nepředvídatelném rytmu obíhají čtyři další měsíce – Nix, Hydra, Kerberos a Styx.

"Před pozorováním pomocí Hubbleova teleskopu nikdo nechápal složitou dynamiku systému Pluta," řekl Mark Showalter z institutu SETI, který je spoluautorem vědecké studie zabývající se touto trpasličí planetou. Jeho výzkum přináší nové poznatky o tom, co dalo vznik tomuto podivnému systému, který je podle dosavadních znalostí ve sluneční soustavě jedinečný.

Pekelný systém

Základním pohybem v něm je vzájemná rotace Pluta a Charonu kolem společného gravitačního centra, jež se nachází mezi nimi. Proměnlivé gravitační pole, jež společně vytvářejí, působí na měsíce kolem nich. Nix, Hydra a podle přesvědčení vědců i Kerberos a Styx mají navíc spíš oválný než kulatý tvar, což ještě víc přispívá k jejich nepředvídatelným oběžným drahám.

 

Podle vědců zmatek v systému Pluto–Charon nabízí pohled na to, jak se mohou chovat planety v binárních slunečních soustavách. Například pozorování prováděná pomocí Keplerova teleskopu NASA objevila několik planetárních systémů se dvěma hvězdami.

"Zjišťujeme, že chaos může být běžnou zvláštností binárních systémů," míní další spoluautor studie o Plutu Doug Hamilton z Marylandské univerzity. "Mohl by mít i vliv na život na planetách, pokud by byl v takových systémech objeven," dodal.

Bližší informace o Plutu vědcům poskytne americká sonda New Horizons, která k němu dorazí v polovině července. Sonda se na pouť dlouhou kolem pěti miliard kilometrů vydala v lednu 2006, tedy ještě předtím, než odborníci na astronomickém kongresu v Praze v roce 2006 Pluto přeřadili z kategorie planet mezi trpasličí planety.

"Pluto nás bude dál překvapovat, až kolem něj v červenci proletí New Horizons. Naše práce s Hubbleovým teleskopem nám dává jen ochutnávku toho, co na nás ještě čeká," poznamenal Showalter.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Divoký Singapur Foto:
18:55 20:00
12%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama