reklama

V Česku oživujeme Hitlerovy pravěké krávy. Kde a proč?

Bos taurus primigenius Foto: Bos taurus primigeniusFoto: All

Unikátnímu projektu chovu praturů v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku se věnoval prestižní vědecký magazín Science...

Ve stejné lokalitě jsou i zubři a divocí koně. Prostor se stal letos prvním místem na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy. Text se zabývá významem praturů pro ekosystém, historií jejich zpětného šlechtění i místy, kam se tato zvířata vracejí. ČTK o tom informoval ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Podle Dostála jsou projekty založeny na spolupráci s vědci z předních českých institucí a univerzit, stejně jako na kooperaci se zahraničními organizacemi a projekty. "Především díky tomu se zmínka o milovické rezervaci nyní dostala do tak prestižního titulu, jakým je magazín Science," řekl Dostál. Pro tuzemské vědce, kteří se na projektu podílejí, je to podle něj symbolický vánoční dárek.

"Zmínka v Science je jasná známka toho, že o nás zahraničí nejen ví, ale bere nás i vážně," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Společnost Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Výzkumného ústavu živočišné výroby, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a z dalších odborných institucí.

Článek

Jeden z českých praturů Foto:

Hitlerovy krávy: proč se nacisté pokusili oživit pravěkou bestii?

O nacistických experimentech vychází stále najevo spousta netušených detailů..

 

Praktické zkušenosti čeští vědci získávají také od zahraničních partnerů, kteří uskutečnili podobné projekty. "Bereme si příklad z dobré praxe tam, kde začali s údržbou krajiny pomocí velkých kopytníků dříve než my a učíme se i z omylů jiných. To se nyní ukázalo jako velké plus," dodal Miloslav Jirků.

Milovická stáda zubrů a divokých koní jsou součástí oficiálních záchranných chovů, pratuři jsou součástí mezinárodního programu zpětného šlechtění plemene, které bude vyhubeného pratura věrně napodobovat.

Zmínky o projektu se objevily také v jiných zahraničních médiích, například New York Times, Washington Post, BBC, Die Welt, Focus, Libération a řadě dalších po celém světě.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za hranice všednosti Foto:
10:40 11:15
25%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama