reklama

Uprostřed pětimilionového Singapuru žije obrovská populace vyder! Jak je to možné?

zvědavá vydra Foto: zvědavá vydraFoto: Topi Pigula

Zázrak nebo ukázka geniálního ekologického systému?

Singapur je jedním z nejrušnějších měst světa – existuje sice jen necelých 200 let, ale od té doby je páteří celosvětového obchodu a také jednou z nejbohatších metropolí světa.

Místní přístav je druhým největším kontejnerovým přístavem světa, ale přesto se právě zde usídlila v posledních letech nečekaně velká populace vyder...

Poslední odhady ekologů stanovili počet vyder na nejméně 50 kusů, což je už důkaz stabilní populace, která je schopná existovat a dále se šířit. Jak je to možné? Singapur má ideální polohu na pevnině a desítkách ostrůvků – nabízí tedy populacím nejrůznějších živočichů obrovské množství životních příležitostí.

Ale nejde jen o náhodu, město se snaží pro svůj ekosystém vytvářet nejvhodnější podmínky – řadu míst na pobřeží vyhradilo jako zóny pro život, kam lidé vůbec nesmí a zvířata mají klid k životu. Díky množství organického odpadu z lodí se v přístavu shromažďují spousty ryb, které zase slouží jako potrava pro vydry.

zvědavá vydra Foto: zvědavá vydraFoto: Topi Pigula

 

Singapur si může dovolit tento špičkový systém na ochranu přírody především díky svému bohatství – přestože je pokládám za jednu z nejbohatších ekonomik světa, stále obrovsky rychle hospodářsky roste – každý rok kolem 14 procent!

Text: MK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Příběh Walesu Foto:
01:10 02:15
28%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama