Prima ZOOM

Všichni známe principy, na kterých stojí největší online encyklopedie s názvem Wikipedie. Otevřené sdílení informací, na něhož mohou participovat všichni uživatelé, zpočátku vypadalo šíleně, ovšem časem zajistilo, že z Wikipedie je jedna z nejzásadnějších stránek internetu, jak ho známe. V roce 2006 tento fenomén zaujal i Dona Tapscotta a Anthonyho D. Williamse, kteří napsali velmi zajímavou knihu s názvem WIKInomie: Jak masová spolupráce mění svět a obchod.

Naposledy to ukázala studie doktora John F. Trepanowskiho et al. z chicagské University of Illinois testující na stovce účastníků nejnovější výživový hit jménem "alternate fasting", neboli "přestupný půst".

Jak napovídá název, jeho vyznavači obvykle požívají stravu jenom ob den - kritéria studie povolila účastníkům jeden "hodovací" den sníst 125% denních porcí, ale druhý den pouze 25%.

Dieta s pauzami

Možná si na tu zprávu také pamatujete - americká zbrojířská korporace Lockhee-Martin v únoru 2013 oznámila, že si vyhrnula rukávy a míří postavit kompaktní fúzní reaktor, který by se vlezl na přívěs kamionu. Někdejší plán bylo mít do roka připravený jeho plán, a do pěti let postavit prototyp. V uplynulém roce se už skoro zdálo, že po dávné vizi se slehla země – Lockheed se však nyní ozval s tím, že se konečně blíží dokončení konceptu samotného. Ten je však stokrát větší, než bylo původně v plánu.

Nadějné vyhlídky

Bydlení a zdraví – jasný vztah?

Studie Kiarry N. Kershaw a jejích kolegů se zabývala hodnotami krevního tlaku u černošského obyvatelstva napříč různými městskými oblastmi. Spousta afroamerického obyvatelstva ve Spojených státech žije ve velmi segregovaných oblastech, kde jsou zhoršené podmínky pro zdravý rozvoj jedince i celých rodin – vinou vyšší kriminality, nižší kvality školství, jídla i horších možností pracovního uplatnění.

Představte si, že hypotetická revoluce v medicíně umožní odstranit jak smrtelné nemoci jako je infarkt či rakovina, tak i radikálně prodloužit náš věk až do potenciálního nekonečna - zdrojem smrti tedy zůstávají jenom a pouze nečekané nehody jako autohavárie, požáry, úder blesku či přestřelka. Právě s tímto scénářem operovali statistici webu Polstats, když na modelovém pokusu ukázali, že bychom se v případě, že nás skolí jenom nenadálá nehoda, mohli dožívat tisíců let.

Kouzlo statistiky

Pojmout pohřeb blízkého příbuzného svým způsobem jako divadlo, kde se „na odiv“ vystavují emoce, může na první pohled vypadat pokrytecky. A několik měsíců přenášet na zádech mrtvolu, aby mohla být pohřbena do rodné hroudy, není pro našince ani tak pokrytecké, jako naprosto nepochopitelné.

Za dobrým oplakáváním jsou léta tvrdého tréninku

Pivovar starý 5000 let je nejstarším důkazem výroby piva z ječmene a prosa v zemi, píše CNN. Inspirovány nálezy vědců se pak dva místní pivovary - Jing-A Brewing v Pekingu a Moonzen Brewery v Hongkongu - rozhodly ukázat modernímu světu starověkou chuť a znovu vytvořily původní recept na pivo.

Dnes slavíme 239. výročí úmrtí významného francouzského osvíceneckého básníka, filozofa a spisovatele Françoise Marie Aroueta, známějšího pod uměleckým pseudonymem Voltaire. Ve své době to byla velmi kontroverzní osobnost, která si znepřátelila celou řadu významných státníků a učenců. Přesto byl na jeho památku pojmenován kráter na Deimosu, měsíci planety Mars.

Život plný zvratů a útěků

Drtivé výsledky

Jsou tomu už víc jak tři dekády, co svět během Války v Zálivu překvapila existence "neviditelných" letadel F-117. Pojem "stealth" se od té doby zabydlel i v tuzemském názvosloví a skoro se zdá, že se krom „radarově neviditelných strojů“ ve vojenském letectví nic moc nezměnilo. Opak je však pravdou a na obzoru se rýsuje nový možný závod o to, která velmoc získá převahu ve vývoji hypersonických letadel.

Rychlejší než kulka

Stránky